Chodniczki samochodowe – jak usunąć z nich piasek?

Słoneczna pogoda, wysoka temperatura powietrza, niezbyt częste, ale występujące opady deszczu – wakacje to piękna sprawa. Kwitnąca zieleń, sezon urlopowy i weekendy spędzane przy grillu w ogródku zdecydowanie sprzyjają wyjazdom nad morze, nad jezioro czy inne miejsca, gdzie możemy przebywać na łonie natury.

Częstsze podróże i pokonywanie nowych tras sprzyja niestety również większemu bałaganowi we wnętrzu naszego samochodu – zarówno z przodu jak i z tyłu oraz w bagażniku gromadzą się okruchy, papierki, śmieci i… piasek. Ile razy próbowałaś lub próbowałeś doczyścić dywaniki samochodowe po kilkudniowym urlopie nad morzem? Odkurzacz wciągnął do worka większość drobnych elementów, ale piasek uparcie tkwił w materiałowych chodniczkach. Jak poradzić sobie z tego typu zabrudzeniem?

a

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jedną z rad, z której korzysta dość liczna grupa osób w obawie przed piaskiem, który wsuwa się w każdy możliwy zakamarek naszego pojazdu, jest posiadanie w aucie… drugiej pary butów na zmianę. Sposób rzeczywiście może okazać się skuteczny, pod warunkiem, że zawsze mamy czas na zmianę butów przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu oraz jeśli jeździmy w pojedynkę. No chyba, że mamy po parze butów dla ewentualnych pozostałych pasażerów…

a

Zanim wsiądziesz

Jeżeli właśnie kończysz urlop nad morzem czy jeziorem lub w czasie jego trwania często korzystasz z pojazdu, pamiętaj, aby przed każdym wejściem do auta dokładnie otrzepać ciało z nadmiaru piasku. Możesz mieć go na koszulce, w kieszeniach spodni, w butach i we włosach. W innym przypadku ryzykujesz dostaniem się piasku w zakamarki i załamania w fotelu czy blisko skrzyni zmiany biegów.

a

Czyszczenie dywaników – piasek suchy

Jak zapewne większość kierowców wie, chodniczki samochodowe dzielimy na gumowe i welurowe (materiałowe). O ile w przypadku tych pierwszych czyszczenie i usunięcie ziaren piasku nie należy do najtrudniejszych zadań, o tyle w przypadku gęstego włosia może stanowić to już większy problem.

Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić niezależnie od typu chodniczka, jest wytrzepanie go na zewnątrz samochodu. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru piasku, który i tak musielibyśmy sprzątać odkurzaczem. Jego użycie jest kolejnym krokiem w drodze do posiadania nieskazitelnie czystych chodniczków. Najłatwiej usuwa się oczywiście piasek suchy – w celu jego uprzątnięcia możemy użyć odkurzacza domowego (jeśli mamy dostęp do gniazdka elektrycznego), odkurzacza dostępnego w myjniach samochodowych lub odkurzacza samochodowego zasilanego z gniazda zapalniczki, na baterie lub akumulator.

Do czyszczenia dywaników welurowych z piasku doskonale nadaje się także sprężone powietrze oraz specjalne szczotki do dywanów. Sprężone powietrze usuwa piasek, który zalega głęboko w dywanikach. Kiedy pozbędziemy się już uciążliwego brudu, warto wyczyścić dywaniki specjalnymi środkami do czyszczenia dywanów. Dzięki temu będą one nie tylko czyste, ale i pachnące!

a

Czyszczenie dywaników – piasek mokry

Na welurowym dywaniku pojawiło się mokre błoto, pod którym zdążyła się już utworzyć plama? Trudno, zdarza się. Przede wszystkim pamiętaj, by nie czyścić plamy na mokro. Poczekaj cierpliwie, aż masa wyschnie, a następnie spróbuj jak najlepiej wyszczotkować chodniczek z sypkiego piasku. Plamę wyczyść za pomocą odpowiedniego detergentu.

a

Kiedy uporamy się już z piaskiem na dywanikach, nie zapomnijmy o odkurzeniu podłogi w naszym samochodzie, a najlepiej po prostu o posprzątaniu wnętrza. Po co brudzić coś, czego dokładne i skuteczne wyczyszczenie zajęło nam tak dużo czasu? Działaj od początku do końca, doceniaj trud swojej pracy. Czysto? Czysto!

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz