Charakter i siła ‒ wszystko, co powinien mieć idealny samochód

mini countryman

Sportowe coupe czy rodzinne combi? Niskie spalanie i tanie części zamienne, czy przyjemność z jazdy i dźwięk silnika, który sam maluje uśmiech na Twojej twarzy? Przywykliśmy do tego, że nawet nie próbujemy definiować swoich typów idealnych. Czy nie warto jednak pofantazjować o tym, jaki mógłby być perfekcyjny wóz? Czemu nie! Dobrze podumać chwilę nad tym, czego oczekuje się od samochodu naszych marzeń.

Uniwersalność

Samochód spełnia w naszym życiu sto różnych ról: jest przedłużeniem wyładowanego zakupami wózka, codzienną taksówką do pracy, autobusem, którym wybieramy się z rodziną na urlop, bolidem, kiedy mamy ochotę na dreszcz emocji. Jakie płynie z tego morał dla naszego marzenia o idealnym samochodzie?

Taki, że perfekcyjne auto musi, choć troszkę wykraczać ponad przeciętność w każdym z tych obszarów. Bagażnik musi pochłonąć nawet największe zakupy, spalanie i niezawodność muszą zabezpieczać nasz portfel, wnętrze zapewniać komfort nawet kilku osobom, a osiągi zwyczajnie dawać frajdę, kiedy mamy taką zachciankę. Szpanerskie coupe, zwinne hothatche i dziadkowe szroty niestety odłączają się z peletonu.

Do miasta i w trasę

Każdy ma tego znajomego, który tłumaczy wszystkim, że auta używa tylko po to, by wydostać się z miasta, a nie po nim jeździć. To ta sama osoba, która dzwoni do Ciebie w ciepłą lipcową noc, by spytać, co zrobić z dymiącym silnikiem na środku autostrady. Każdy kierowca z dłuższym stażem wie, że samochodu będzie prędzej czy później potrzebował nie tylko po to, by dojechać do biura, ale też na wypad za miasto: do rodziny, na wesele, urlop czy mikrowyprawę z partnerem. Samochód idealny musi więc zmieścić się jakoś w ciasnych miejskich uliczkach, a jednocześnie dawać sobie radę tam, gdzie kończy się gładziutki asfalt. Czołgopodobne SUV-y i pełzające centymetr nad ziemią wyścigówki wykreślamy z listy.

Wygoda, luksus i jeszcze raz komfort

Nie ważne, czy jesteś singlem jadącym 5 kilometrów do pracy, czy rodzicem z trójką szkrabów na tylnej kanapie. Jeśli w momencie otwierania drzwi na Twojej twarzy pojawia się grymas na myśl o tym, w jakich warunkach będziesz podróżować, to wiedz, że coś się dzieje. Jeśli choć raz prowadziłeś samochód, w którym fotel kierowcy jest wygodniejszy od tego, który masz w salonie, nigdy nie będziesz już dobrze czuć się w samochodach z niższej półki.

Idealne auto może nie przykuwać wzroku wszystkich przechodniów w promieniu mili – choć nikt pewnie nie miałby nic przeciwko temu – ale musi dawać Ci odprężenie w każdych warunkach jazdy. Sorry, tanie auta miejskie, ale do ideału wam daleko.

Charakter

To cecha aut, która czasami wzbudza pewne kontrowersje. Gdy mówimy o charakterze, zwykle do głowy przychodzą nam samochody w jakiś sposób przerysowane: amerykańskie muskularne oldtimery, damskie auta-puderniczki czy sportowe bestie, które nie biorą na drodze jeńców. Tak jakby wyznacznikiem osobowości była przynależność do skrajnych obszarów spektrum samochodowego świata.

Tymczasem liczy się coś zupełnie innego: charakter to ta cecha auta, która przez drobne smaczki w designie daje nam poczucie, że prowadzimy przemyślane, wytrawne dzieło sztuki. Charakterystyczna linia nadwozia, estetyczne klamki, zegary, światła – takie drobiazgi mają na to wpływ. Tego niestety nie znajdziemy w samochodach, które mają czarny pas w byciu praktycznym środkiem przewozu osób. I niczym więcej.

To nieokreślone coś, co daje Ci masę frajdy z jazdy

No dobrze, może nie aż tak bardzo nieokreślone: jest kilka mierzalnych cech samochodu, które sprawiają, że prowadzenie daje Ci emocje, na które czekasz cały dzień. Tak, właśnie o to chodzi: idealny samochód to taki, którym przejażdżki nie możesz się doczekać i zwyczajnie szukasz najbardziej błahego pretekstu do tego, by się przejechać. Pokaźny zapas mocy gotowy, by wystawić pazur, nisko osadzony środek ciężkości, który prosi się o dynamiczne wejście w zakręt, sterowność i trzymanie się nawierzchni: to wszystko sprawia, że autem chce się jeździć. Tą rzadką cechą może pochwalić się naprawdę niewiele marek i modeli aut.

Po drodze skreśliliśmy całą masę samochodów – czy cokolwiek zostało na liście? Tak, na przykład umiarkowanych rozmiarów crossover klasy premium, wyróżniający się osobowością i brakiem kompromisów w kwestii osiągów i wykończenia. Nasz werdykt? MINI Countryman, najlepiej w wersji Cooper S. Nie każdy musi się z tym zgodzić, ale kiedy przejrzycie swoją listę kolejny raz, ten typ okaże się takim, który spełnia wszystkie kryteria idealnego auta. A jaki jest Twój wybór?

Artykuł partnera

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz