Ceny serwisowania samochodu — ASO czy serwis niezależny?

ceny serwisowania samochodu

Każdy kierowca powinien regularnie poddawać swoje auto przeglądowi i wymieniać w nim podstawowe części i płyny eksploatacyjne. Większość kierowców nie stawia na Autoryzowane Stacje Obsługi, gdyż ceny serwisowania samochodu są tam zbyt wysokie. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę serwisy niezależne. Jak wygląda kwestia serwisowania aut w ASO i innych serwisach?

Serwisowanie samochodu w okresie gwarancyjnym

Mimo iż ceny serwisowania samochodu w ASO są dość wysokie, są kierowcy, którzy decydują się na taki krok. Są nimi właściciele pojazdów, którzy nabyli nowe auta i są one w okresie gwarancyjnym. Wielokrotnie, aby utrzymać gwarancję, samochody trzeba regularnie serwisować właśnie w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Wielu kierowców robi to jednak dlatego, że nie wie, iż nie muszą oni utracić gwarancji, jeśli będą serwisować swój pojazd poza takimi punktami, na co zezwala dyrektywa unijna GVO. Nie oznacza to jednak, że serwisu dokonać można w każdym warsztacie niezależnym, ale tylko takim, który usługi wykonuje zgodnie z zaleceniami producenta, właściwie to dokumentując. Więcej pisaliśmy o tym w artykule pt. Gwarancja a serwis samochodu poza ASO“.

Ceny serwisowania samochodu w warsztacie niezależnym

Jeśli kierowcy odwiedzają już ASO, to zazwyczaj w ciągu trzech czy czterech pierwszych lat posiadania auta. Później takie punkty są pomijane. W związku z tym przez pierwsze lata eksploatacji pojazdu w samochodzie wymienia się olej silnikowy, filtr kabinowy czy filtr powierza. Sprawdzany jest w nich także stan elementów mechanicznych. To dosyć niewiele, ponieważ ASO wielokrotnie oferuje również serwis układu klimatyzacji, polegający na wymianie czynnika i dezynfekcji całego układu.

Tymczasem serwisowanie powinno mieć znacznie szerszy zakres i sprowadzać się do wymiany świec zapłonowych, filtra paliwa, płynu chłodzącego czy płynu hamulcowego. To wszystko jest niezbędne do tego, aby utrzymać auto w pełnej sprawności i cieszyć się niezawodnością swojego pojazdu. Poza tym pod kątem geometrii skontrolować należy zawieszenie i cały układ hamulcowy. Większość kierowców nie robi tego dlatego, że ceny serwisowania samochodu są wówczas o wiele wyższe. Szczególnie w ASO, ale jak zostało wspomniane wyżej, alternatywą dla Autoryzowanych Stacji Obsługi są warsztaty niezależne. Szczególnie że wiele z nich oferuje pełen pakiet usług, które są porównywalne z zakresem w ASO i wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Jak zatem wyglądają ceny serwisowania samochodu w takich warsztatach?

Ceny najlepiej porównać na konkretnym przykładzie. Pod uwagę weźmy więc popularną w Polsce Skodę Fabia, w której wymianie chcemy poddać olej silnikowy z filtrem, świece zapłonowe, filtr powietrza, filtr kabinowy, filtr paliwa, płyn chłodzący, płyn hamulcowy, zdezynfekować układ klimatyzacji oraz wymienić chłodziwo czy skontrolować zwieszenie i układ hamulcowy.

Ile zaoszczędzimy w warsztacie niezależnym?

Biorąc pod uwagę Autoryzowane Stacje Obsługi Skody zlokalizowane w Warszawie, wszystkie powyższe czynności kosztowałyby kierowcę nieco ponad 2000 zł. W warsztatach niezależnych cena sprowadza się do 1300-1500 zł. Różnica nie jest więc tak duża, jak się wielu kierowcom mogłoby wydawać, ale kilkaset złotych oszczędności może być znaczące. Poza tym trzeba zauważyć, że jest to tylko serwis. Z pewnością zupełnie inaczej wygląda to przy naprawie poszczególnych elementów auta. Wówczas w ASO za usunięcie usterki można zapłacić o wiele więcej, aniżeli ma to miejsce w warsztacie niezależnym.

Z serwisowania czy naprawy samochodu w ASO wynika jeszcze jedna korzyść. Tak więc taka czynność zostanie objęta gwarancją, a dodatkowo odnotowana w książce serwisowej samochodu, co może pomóc w odprzedaży pojazdu. Poza ASO ma to miejsce w tych warsztatach, które zobowiązują się serwisować pojazdy zgodnie z zasadami narzuconymi przez producenta. Wówczas dokumentacja musi zawierać w sobie listę wykonanych przez mechanika czynności, które wpisane powinny zostać do książki serwisowej, opatrzone rachunkiem lub fakturą, a dodatkowo objęte okresem gwarancyjnym. Wszystkie naprawy i serwisy potencjalny nabywca może wówczas porównać z Raportem Historii Pojazdu, który zamawiany jest na podstawie numeru VIN samochodu. Zainteresowanym odsprzedażą pojazdu polecamy artykuł Jak na wartości tracą samochody?, w którym odniesiono się do spadku wartości aut na przestrzeni lat i całego okresu eksploatacji pojazdu.

Podsumowując, z pewnością warto korzystać z dużej sieci warsztatów niezależnych. Szczególnie tych, gdzie poziom usług jest podobny lub nawet wyższy niż w ASO, a ceny jednocześnie znacznie niższe. Przy starszym, prostszym i tańszym samochodzie oszczędności sięgają wówczas kilkaset złotych. Problem w tym, że nie każdy serwis niezależny na takie usługi udziela gwarancji. Mimo wszystko ceny serwisowania samochodu są tam na tyle atrakcyjne, że większość kierowców rezygnuje z ASO i bez wątpienia będzie to robić nadal.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

5 komentarzy

  1. ASO wcale nie wychodzi tak drogo, ja serwisuję swojego forda w serwisie autoryzowanym, za przegląd nie w terminie gdy musze cos sprawdzic to płace raptem 329 złotych. Mozna się na taki przegląd dla samochodów 4+ zapisać.

  2. Ja mam stałą opiekę serwisową w Auto Serwis Wadowicka, wszystko wymieniane i sprawdzane regularnie, a do tego jest darmowy przegląd i darmowa wymiana opon, jestem bardzo zadowolony.

  3. ASO wcale nie ma ogromnych cen, ostatnio robiłem przegląd swojego samochodu w serwisie forda i nie kosztowało mnie to majątku. Z resztą można przeczytac na ich stronie jakie są koszta takiego przeglądu akcjaserwisowa.pl/osobowe

  4. W ASO forda za kompleksowy przegląd płaciłem 69 złotych, zrobiłem wczoraj. uznałem, że przed zimą warto zrobić takie sprawdzenie samochodu. aso nie oznacza drożyzny

Odpowiedz