Ceny nowych samochodów w Polsce mocno w górę

Ceny nowych samochodów w Polsce mocno w górę

Jak można było się spodziewać, ceny nowych samochodów w Polsce poszły mocno w górę. Średnio to wzrost o ponad 10 000 zł. Co to oznacza dla rynku motoryzacyjnego nad Wisłą?

Samochody droższe o 10 proc.

Ceny nowych samochodów w Polsce, jeżeli porównać styczeń 2020 roku i analogiczny okres rok wcześniej, urosły o 10,48 proc. Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, średnia cena nowych aut w Polsce w styczniu wyniosła 115 540 zł. W przełożeniu na złotówki przeszło 10-procentowy wzrost oznacza ceny nowych samochodów wyższe o ponad 10 000 zł. Co warte podkreślenia, średnia cena ponad 115 tys. zł za auto z salonu jest trzecią najwyższą wartością w historii.

Które samochody podrożały najbardziej?

Największe podwyżki średniej ceny sprzedaży tyczą się następujących marek:

 1. Smart — wzrost o 83,7%
 2. DS — +50,4%
 3. Citroen — +19,2%
 4. Peugeot — +16,9%
 5. Suzuki — +13,3%
 6. Toyota — +13,1%
 7. Dacia — +12,9%
 8. Infiniti — +12,8%
 9. Skoda — +10,4%
 10. Opel — +10,4%

Na pewno nie dziwi pierwsze miejsce Smarta, który oferowany jest wyłącznie w wersji elektrycznej. Kolejne trzy marki należą do grupy PSA. Nie jest wykluczone, że ich wysokie miejsca w zestawieniu są wynikiem słabej sprzedaży. Jeżeli wierzyć statystykom CEP za okres 1 stycznia – 20 lutego Peugeot zajmuje dopiero 16. miejsce, Citroen – 18., a DS — dopiero 31 pozycję.

W przypadku Peugeota nie sposób nie wspomnieć, że z oferty wycofano najtańszy model 301, ponadto znacznie wyższe są ceny modeli 208 czy Rifter, jednocześnie urosła sprzedaż drogiego Peugeota 508. Zresztą można się spodziewać, że średnia cena aut tej marki nadal będzie rosnąć, co jest wynikiem wprowadzenia do oferty najdroższego modelu 2008. Z kolei w przypadku Citroena, największe jego wzrosty dotyczyły modelu C4 Spacetourer. Zmienił się również miks sprzedaży, a na popularności zyskał Citroen C5 Aircross.

Marki z niższą średnią ceną sprzedaży

Co ciekawe, są marki, które odnotowały spadek cen wartości, jeżeli wziąć pod uwagę średnią wartość stycznia 2020 i 2019 roku. Z reguły to marki mające problemy z emisją CO2. Pod koniec ubiegłego roku wiele aut o wysokiej emisji zarejestrowano na siebie, a więc obecnie zasilają już rynek wtórny. W przypadku pierwszego w rankingu Land Rovera, którego spadek to blisko 25 proc., powodem takiego stanu jest utrata popularności modeli Range Rovera i Range Rovera Sport, a jednocześnie wzrost popularności Evoque oraz Discovery Sport.

Drugi w zestawieniu Ssangyong wycofał ze sprzedaży model Rexton, a na popularności zyskał tańszy Korando. Na podium średnich spadków znajduje się jeszcze Mercedes. Podobnie jak w innych markach premium jest to spowodowane większym udziałem sprzedaży mniejszych i tańszych modeli.

Największe spadki średniej ceny sprzedaży tyczą się następujących marek:

 1. Land Rover — spadek o 24,9%
 2. Ssangyong — -13,7%
 3. Mercedes — -8,8%
 4. Mitsubishi — -7,3%
 5. Lexus — -6,5%
 6. Jeep — -6,4%
 7. Audi — -4,7%
 8. Alfa Romeo — -3,8%
 9. Volvo — -2%
 10. Fiat — -1,7%

Co oznaczają wyższe ceny nowych samochodów w Polsce?

Czy wyższe ceny nowych aut mogą mieć wpływ na rynek motoryzacyjny w Polsce? Bez wątpienia tak, ponieważ już dziś nowe samochody kupują nieliczni — przede wszystkim firmy, a nie osoby prywatne. Wyższe ceny, choć nie tyczy się to wszystkich aut, mogą tylko pogłębić ten problem. Jako że większość osób prywatnych nie stać na samochód z salonu lub jego zakup jest mało opłacalny, na nowe auto decydują się oni stosunkowo rzadko. W ich przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się nabycie pojazdu z rynku wtórnego, choćby trzyletniego samochodu. Jak pokazują statystyki, właśnie auta w wieku trzech lat najbardziej tracą na wartości. Ich zakup jest więc racjonalny. Z jednej strony to samochód wciąż młody, z drugiej zwykle w dobrym stanie technicznym i w atrakcyjnej — jak na rocznik — cenie.

Oczywiście podstawą jest weryfikacja takiego auta przez przegląd w warsztacie, oględziny z mechanikiem oraz jazdę próbną. Zawsze, już na etapie weryfikacji samego ogłoszenia, pomoże raport VIN samochodu.

Przy zakupie tak młodego samochodu z rynku wtórnego, warto rozważyć alternatywne dla nabycia za gotówkę formy jego finansowania. Doskonałym przykładem jest leasing samochodów używanych, który szerzej opisuje artykuł Leasing samochodu używanego w 2020 roku“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz