Cechy charakterystyczne samochodów z USA

cechy charakterystyczne samochodów z USA

Kierowcy zainteresowani importem samochodu w pierwszej kolejności spoglądają za zachodnią granicę. Przede wszystkim ze względu na odległość, a tym samym również i koszta importu, choć także szerszy wybór. Rzadziej natomiast Polacy importują auta zza Oceanu. W dużej mierze na pewno dlatego, że pomiędzy pojazdami produkowanymi na rynek europejski, a amerykański są spore różnice. Warto zatem znać cechy charakterystyczne samochodów z USA.

Specyfika eksploatacji pojazdów w USA

Zmiany w samochodach ze Stanów Zjednoczonych związane są z inną specyfiką eksploatacji pojazdów za Oceanem. Co ważniejsze kilka istotnych różnic jest niełatwych do zauważenia. Sprowadzając samochód ze Stanów Zjednoczonych, trzeba mieć jednak na uwadze, że nie jest on dostosowany do warunków europejskich. Które cechy charakterystyczne samochodów z USA trzeba sprawdzić przed sfinalizowaniem transakcji zakupu i co wyróżnia je na tle aut europejskich?

Inne wersje silnikowe

W pierwszej kolejności odnieść się należy do nieznanych w Europie wersji silnikowych. Wprawdzie trudno określić to wadą, ale nie wszystkie jednostki napędowe są przystosowane do naszych wymagań. W Stanach Zjednoczonych ze względu na niskie ceny benzyny spotkać można duże silniki zasilane tym rodzajem paliwa, np. o pojemnościach 2,4 czy 3,7 l. W Europie uznaje się je za zbyt duże i mało ekonomiczne.

Największy problem może się jednak pojawić w przypadku ich serwisu czy usterek, gdyż części do takich silników ciężko znaleźć w polskich hurtowniach, a nawet Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Zdarza się, że sprowadzać trzeba je prosto z Ameryki.

Poza tym niektóre samochody produkowane na rynek amerykański mogą mieć inny niż ta sama wersja silnikowa w Europie układ wydechowy. To z kolei wiąże się z bardziej restrykcyjnymi normami emisji spalin, co tyczy się przede wszystkim aut z silnikami wysokoprężnymi zasilanymi olejem napędowym.

Automatyczne skrzynie biegów

Jeśli chodzi o cechy charakterystyczne samochodów z USA, z pewnością nie wolno zapomnieć o skrzyniach biegów. W samochodach ze Stanów Zjednoczonych normą są przekładnie automatyczne, które Amerykanie traktują podobnie, jak Europejczycy skrzynie manualne. Problemem może być to, że często są one pozbawione chłodnic oleju. W Stanach Zjednoczonych ze względu na niskie średnie i maksymalne prędkości często nie są one niezbędne. Poruszając się takimi samochodami po Europie, olej może się w nich przegrzać.

Układ hamulcowy i zawieszenie

W wielu samochodach amerykańskich montuje się mniejsze hamulce oraz miękkie zawieszenie, co ze względu na niższe prędkości w Stanach nie jest wielkim problemem. Te pojawić się mogą przy podróżowaniu nimi po Europie. Dobrze więc przed zakupem odbyć dłuższą jazdę próbną, a zaraz po nabyciu takiego auta wymienić przednie hamulce oraz komplet amortyzatorów i sprężyn. To samo tyczyć się może opon, gdyż w USA większość pojazdów porusza się na oponach wielosezonowych, choć i w Polsce zyskują one na znaczeniu. Zwłaszcza w przypadku samochodów, które w głównej mierze funkcjonują się w warunkach miejskich. Zdarza się jednak, że ze względu na ograniczenia prędkości w USA opony takie mają indeksy niższe, niż wynosi prędkość maksymalna określona przez producenta. Poruszanie się na takim ogumieniu w Polsce jest zabronione.

Wyposażenie samochodów z USA

Zasadnicze różnice dotyczyć mogą również wyposażenia i nie zawsze jest to z korzyścią dla kierowcy sprowadzającego samochód z USA. W Europie samochody klasy premium są na ogół bardzo dobrze wyposażone, co nie musi mieć miejsca w przypadku pojazdów produkowanych na rynek amerykański. Znaleźć można tam auta, które mają bogate wyposażenie, a jednocześnie brak klimatyzacji czy skórzane, ale niepodgrzewane fotele.

Cechy charakterystyczne samochodów z USA dotyczą również zestawu audio czy nawigacji, która w warunkach europejskich nie ma prawa działać prawidłowo. Inaczej kodowane są tam też radia, które w takiej sytuacji należy oddać do serwisu elektronicznego lub wymienić na nowe.

Światła

W samochodach produkowanych na teren Stanów Zjednoczonych montuje się symetryczne reflektory, w których obie lampy świecą równie daleko. W Europie światła muszą być asymetryczne. Ponadto światła postojowe powinny być zintegrowane z kierunkowskazami. Zamontować trzeba też światła przeciwmgielne.

Prędkościomierz

Logiczne jest, że cechy charakterystyczne samochodów z USA to również zamontowane w nich zegary. Wymienić należy przede wszystkim prędkościomierz, który musi pokazywać prędkość w km/h. Reszta zegarów może zostać. Warto mimo wszystko pamiętać, że przy analizie przebiegu takiego auta pokonany dystans w milach może wydać się nadspodziewanie mały. Jedna mila to bowiem ok. 1,6 km, na czym wielu kierowców się oszukuje.

Brak gwarancji

W błędzie są również ci, którzy sądzą, że gwarancja młodego samochodu sprowadzonego z Ameryki ważna jest również w Europie. Nie jest to żadna reguła, ale zazwyczaj jest odwrotnie, ponieważ producent nie chce odpowiadać za pojazd niedostosowany do warunków eksploatacji na innym kontynencie. Warto więc przed sprowadzeniem takiego auta zapytać o tę kwestię w ASO.

Zwracając uwagę na cechy charakterystyczne samochodów z USA widać wyraźnie, że wielokrotnie takie pojazdy wyraźnie różnią się od tych przygotowywanych na rynek europejski. Dlatego warto się dobrze zastanowić i przekalkulować, czy import takiego pojazdu jest opłacalny. Nawet pomimo tego, że w konkurencyjnej cenie można tam znaleźć auta dosyć nowe i w ciekawym standardzie.

Jednak w związku z tym, że koszt sprowadzenia takiego pojazdu jest wysoki, zainteresowani takim procederem zawsze powinni go wcześniej dokładnie zweryfikować. Najlepiej poprzez specjalny Raport Historii Pojazdu z USA do zamówienia w serwisie autobaza.pl. Raport taki oparty jest o amerykański Narodowy System Informacyjny Oznaczeń Pojazdów Motorowych (NMVTIS) i zawiera w sobie parametry samochodu, akty własności, ostrzeżenia oraz rekordy dotyczące powypadkowej przeszłości pojazdu.

Zainteresowanym sprowadzeniem auta z USA polecamy też artykuł pt. Jak kupić używane auto z zagranicy?“. Odnieśliśmy się w nim do importu aut z Zachodu Europy, ale również i Stanów Zjednoczonych.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 3.8]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz