Brak prądu w aucie – możliwe przyczyny

Współczesne samochody to konstrukcje, które wyposażone są w pokaźną ilość zaawansowanej elektroniki. Jest ona integralnym elementem podzespołów mechanicznych, dlatego problemy z elektryką nierzadko stanowią przyczynę unieruchomienia całego pojazdu.

Najpopularniejszym problemem, który spotyka znaczną ilość kierowców (szczególnie w okresie zimowym), jest rozładowany akumulator. Element ten stanowi źródło energii elektrycznej prądu stałego, który jest przechowywany w postaci energii chemicznej. Akumulator zasila wszelkie urządzenia elektryczne, gdy silnik jest w stanie spoczynku, dlatego jego poprawne funkcjonowanie jest niezbędne do uruchomienia pojazdu.

Z pewnością wiele osób doświadczyło niemiłej sytuacji, kiedy po okresie postoju nie można uruchomić silnika. Jeżeli rozrusznik się nie kręci, diagnoza jest bardzo prosta – rozładowany akumulator. Czy jest to rozwiązanie zagadki? Niezupełnie, ponieważ naładowanie akumulatora może nie przynieść pożądanych efektów i po kilku dniach korzystania z samochodu bateria znów może ulec wyeksploatowaniu. Wówczas problem jest bardziej skomplikowany i wymaga szczegółowej diagnozy, która pozwoli znaleźć źródło problemu.

a

Dodatkowe urządzenia

Wielu kierowców chcąc dopasować samochód do swoich potrzeb, instaluje w nim dodatkowe wyposażenie oraz urządzenia takie jak sprzęt video, mocniejsze nagłośnienie, nawigacja, systemy alarmowe oraz ogrzewanie postojowe. To one mogą być przyczyną utraty prądu, ponieważ wiele z tych urządzeń pobiera prąd w trybie czuwania, również wtedy, gdy auto jest wyłączone. Nawet kilka takich urządzeń może całkowicie rozładować akumulator po dłuższym okresie postoju. Jak zweryfikować, które z nich mogą być odpowiedzialne za utratę prądu? Powinniście je po kolei odłączać, a następnie miernikiem weryfikować, w jakim stopniu zmienia się pobór prądu.

a

Zawilgotniały i zabrudzony akumulator

Pomimo że akumulator znajduje się pod maską samochodu, jest on narażony na działanie wielu niekorzystnych czynników, które mogą wpłynąć na jego sprawność. Największym zagrożeniem jest wysoka wilgotność, w wyniku której powstają zaśniedziałe połączenia powodujące spadki napięcia. Pełzające prądy oraz skoki napięcia mogą trwale uszkodzić akumulator w Waszym samochodzie, dlatego powinniście regularnie czyścić styki przy pomocy papieru ściernego lub specjalnej szczotki, którą można kupić w prawie każdym sklepie z akcesoriami motoryzacyjnymi.

a

Uszkodzony alternator

Alternator to prądnica prądu przemiennego, która zamienia energię mechaniczną w prąd. To urządzenie, które wytwarza prąd i ładuje akumulator, dlatego wszelkie defekty związane z tym komponentem powodują szybkie rozładowanie akumulatora.

Najczęstsze usterki alternatora:
– zużycie szczotek,
– wadliwy regulator napięcia,
– uszkodzony układ prostujący,
– uszkodzenie łożyska,
– przebicia w uzwojeniu.

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym samochody są najbardziej narażone na deficyt prądu, ponieważ niska temperatura znacznie zmniejsza ilość energii możliwej do pobrania z akumulatora. Pamiętajcie o tym i jeszcze przed tym okresem zadbajcie o nienaganny stan akumulatorów w swoich autach.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 30 Średnio: 2]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz