Brak opon zimowych a ubezpieczenie z OC i AC

brak opon zimowych a ubezpieczenie

Brak opon zimowych a ubezpieczenie z OC i ACUżywanie opon zimowych w Polsce nie jest obowiązkowe. Dlatego też wielu kierowców z nich rezygnuje, co po części wynika również z coraz łagodniejszych zim. Co natomiast, kiedy dojdzie do stłuczki? Czy brak opon zimowych a ubezpieczenie łączy jakaś zależność?

Czy można dostać mandat za brak opon zimowych?

Skoro w Polsce nie ma obowiązku poruszania się na ogumieniu przeznaczonym do jazdy zimą, nikogo nie dziwi autach brak opon zimowych. Ubezpieczenie w takim przypadku może być jednak problematyczne. Nawet pomimo tego, że kierowcy mogą legalnie poruszać się na oponach letnich. Oczywiście, o ile spełniają one wymagania bezpieczeństwa. Wówczas nie ma mowy o mandacie za niewłaściwe opony, który sięgnąć może nawet 500 zł.

Czy brak opon zimowych wpływa na odszkodowanie z AC?

Przy ubieganiu się o odszkodowanie z polisy AC, najważniejsze są warunki zawarte w umowie. To reguły, na jakich ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność. Co natomiast, jeżeli w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) nie ma postanowień dotyczących dostosowania ogumienia do warunków atmosferycznych?

Okazuje się, że jeżeli kierowca nie używa opon zimowych, mimo iż regulamin tego nie nakazuje, ubezpieczyciel może to uznać za rażące niedopatrzenie. Tym samym niewykluczone jest zmniejszenie wysokości odszkodowania.

Brak zimówek a ubezpieczenie OC

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczenia OC. Przy obowiązkowej polisie ubezpieczyciel nie ma prawa określać, na jakich zasadach przyznawana jest ochrona. Kwestie reguluje bowiem ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wówczas kierowca może liczyć na odszkodowanie nawet wówczas, kiedy przyczyną uszkodzenia samochodu był brak opon zimowych. Ubezpieczenie obowiązuje niezależnie od tego, na jakich oponach porusza się samochód – zimowych, letnich czy całorocznych. Ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty odszkodowania. Nawet pomimo tego, że posiadanie opon zimowych mogłoby uchronić lub zmniejszyć skutki wypadku.

Opony zimowe w Europie

Warto pamiętać, że Polska to jeden z niewielu krajów na Starym Kontynencie, w którym nie ma obowiązku poruszania się na oponach zimowych. W wielu innych państwach to obowiązek. Mandat za brak opon zimowych w określonym terminie można dostać m.in. w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Austrii, Czechach, Estonii, Rumunii, na Słowacji, Litwie, a nawet w Turcji. Z kolei we Francji czy Włoszech prawo określa warunki, w których samochód musi poruszać się na oponach zimowych.

Jeżeli wziąć pod uwagę wysokość mandatów, to w Austrii brak ogumienia zimowego kosztuje kierowcę 35 euro. Kara sięga jednak aż 1000 euro, kiedy policjant uzna, że samochód stanowił zagrożenie dla innych użytkowników drogi. W Niemczech brak zimówek to mandat w wysokości ok. 120 euro. W Czechach to z kolei 2000 koron, czyli równowartość ok. 350 zł. Dlatego przed wyjazdem za granicę kierowca musi sprawdzić, czy w danym kraju jest obowiązek poruszania się na ogumieniu zimowym. O samych oponach na oblodzone i zaśnieżone drogi mówi artykuł pt. Jak dobrać opony zimowe?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz