Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym — co zrobić?

brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym

Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym to problem, który trapi kierowców posiadających auto od sześciu lat. W tym podstawowym dokumencie pojazdu znajduje się bowiem miejsce tylko na sześć pieczątek, a badanie techniczne samochód musi przechodzić regularnie, przynajmniej raz na 12 miesięcy. Co zatem zrobić, kiedy skończy się miejsce na kolejne początki diagnosty?

Jazda bez dowodu rejestracyjnego

Na wstępie uspokójmy, że brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym nie jest powodem do paniki. Należy pamiętać, że od października 2018 roku kierowca może poruszać się bez dowodu rejestracyjnego, podobnie zresztą, jak i polisy ubezpieczeniowej, o czym pisaliśmy w artykule pt. Jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego od października“. W związku z tym również i wpis do dowodu rejestracyjnego o wykonaniu badania technicznego nie ma takiego znaczenia, jak miało to miejsce wcześniej. Podczas ewentualnej kontroli drogowej, wszystkie niezbędne dane, również aktualne badanie techniczne funkcjonariusz sprawdzi w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Wszystko dlatego, że informacja o pozytywnym badaniu technicznym samochodu trafia do systemu CEP. Kuriozum polega na tym, że trzeba to wpisać do dowodu rejestracyjnego, który… nie jest potrzebny. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym dokumentem potwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu jest bowiem dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przypomnijmy, że w dowodzie znajdują się także podstawowe informacje o samochodzie: numer rejestracyjny pojazdu, data pierwszej rejestracji, dane dotyczące właściciela, dane dotyczące pojazdu, numer VIN, masa, kategoria pojazdu, rodzaj paliwa i kilka innych informacji.

Co więcej, problemu nie będzie również wówczas, kiedy dowód rejestracyjny zostanie wirtualnie zatrzymany, gdyż z jakiegoś powodu w bazie CEP nie będzie informacji o pojeździe. Aby cofnąć takie zatrzymanie, wystarczy wizyta w najbliższej komendzie z dowodem rejestracyjnym lub wspomnianym wydrukiem o pozytywnym badaniu technicznym. Wszystko wydaje się proste, ale to nie koniec absurdów…

Wprawdzie za wpis o pozytywnym badaniu technicznym może posłużyć zaświadczenie, które właściciel pojazdu dostał od diagnosty, jednak nadal istnieje obowiązek wymiany dokumentu, kiedy brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym.

Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym a wymiana dokumentu

Podczas kontroli drogowej dowód rejestracyjny nie jest niezbędny. Mimo wszystko, w dalszym ciągu nie zniesiono przepisu, który nakazuje wymianę tego dokumentu, choć rząd pracuje nad tym od wielu miesięcy. Dlatego mimo otrzymania od diagnosty zaświadczenia potwierdzającego uzyskania pozytywnego wyniku przeglądu, właściciel pojazdu musi złożyć wniosek o wymianę dowodu na nowy. Po wyrobieniu dokumentu, w jego pierwszym okienku na wpisy o badaniu technicznym znajdzie się ostatni przegląd. W nowym dowodzie pozostanie mu więc pięć wolnych miejsc na kolejne wpisy.

Mimo iż z logicznego punktu widzenia wymiana dowodu rejestracyjnego nie ma większego sensu, ten obowiązek nadal istnieje. Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce zostanie zniesiony, na razie jednak należy przestrzegać prawa.

Jak wymienić dowód rejestracyjny pojazdu?

Wymiany najlepiej dokonać przed siódmym przeglądem, kiedy nie ma już miejsca na kolejny stempel diagnosty. Jeżeli nie ma takiej możliwości, konieczne będzie pozwolenie czasowe. Wiąże się ono z dodatkową opłatą rzędu 19 zł, a wydawane jest w dniu złożenia wniosku. Będzie to dokument wystarczający również przy kontroli za granicą, jeżeli właściciel pojazdu nie zdąży odebrać nowego dokumentu.

Sam wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego składa się w odpowiednim urzędzie, zazwyczaj Wydziale Komunikacji danego miasta. Do wymiany dokumentu potrzebne będą:

  • wniosek o wymianę dowodu,
  • zaświadczenie pozytywnego badania technicznego od diagnosty (jeżeli w dowodzie rejestracyjnym upłynął termin badania technicznego),
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
  • dowód osobisty,
  • karta pojazdu (jeśli była wydana),
  • dowód opłaty za wymianę dowodu,
  • ubezpieczenie OC,
  • KRS (opcjonalnie, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej; dopuszczalny wydruk ze strony internetowej).

Jeżeli pojazd ma kilku właścicieli, niezbędne są też dokumenty tożsamości tych osób, a jeśli nie jest to możliwe, dostarczyć można ich pełnomocnictwo.

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Koszt wymiany dowodu rejestracyjnego nie jest wysoki i wynosi 54,50 zł. Jak zostało wspomniane, jeżeli brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, a jego termin został przekroczony, konieczna jest opłata 19 zł za pozwolenie czasowe. Z kolei 17 zł kosztuje pełnomocnictwo. To jednak opłata opcjonalna. Należy ją uiścić, kiedy właściciel nie składa wniosku osobiście i nie robi tego ktoś z jego najbliższej rodziny. Bez dodatkowych opłat wniosek mogą złożyć: mąż, żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki.

Widać więc wyraźnie, że brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym nie jest powodem do paniki. Jednak przynajmniej na razie zmusza do wymiany dokumentu. Wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego jest również ważne z punktu widzenia ubezpieczenia OC i AC. Jeżeli ubezpieczyciel doszuka się nieprawidłowości, może robić problem z wypłatą odszkodowania. Posiadanie aktualnego i ważnego dowodu rejestracyjnego jest wówczas niezbędne.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz