Auta marki BMW można ukraść za pomocą taniego zestawu

BMW można ukraść za pomocą taniego zestawu

Nie jest tajemnicą, że samochody marki BMW cenią się naprawdę wysoko. Tymczasem okazuje się, że drogie BMW można ukraść za pomocą taniego zestawu. O tym, że nie jest to problemem dla profesjonalnych przestępców kradnących luksusowe auta, mówią nawet przedstawiciele niemieckiego koncernu.

Kradzież aut z systemem bezkluczykowym

Wiele mówi się dziś o tym, że kradzieży pojazdów jest coraz mniej, o czym zresztą pisaliśmy w artykule pt. Spada liczba kradzieży pojazdów“. Jest to prawda. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że przestępcy zmienili swoje priorytety. Rzeczywiście kradną mniej, ale za to ich łupem padają samochody luksusowe, a w związku z tym także i pojazdy marki BMW.

Nie inaczej jest w Wielkiej Brytanii. Według dziennikarzy Daily Mail niemiecki producent wysłał nawet do swoich klientów informacje, że samochody marki BMW można ukraść za pomocą taniego zestawu. O tym, jak łatwo stać się posiadaczem takiego auta świadczy najlepiej to, że takie zestawy można nabyć na serwisach aukcyjnych, np. Amazon czy eBay.

Niemiecka firma przyznała również, że nie ma kontroli nad złodziejami, którzy uważają urządzeń do klonowania kluczy na odległość. Dzięki temu przestępcy są w stanie obejść zabezpieczenia znajdujące się w pojazdach marki BMW i ukraść taki pojazd.

Wprawdzie sprawa dotyczy Wielkiej Brytanii, ale problem dotyczy również samochodów, które sprzedawane są w innych krajach Starego Kontynentu. Zresztą nie dotyczy to tylko pojazdów marki BMW, ale i wszystkich innych, które mają tak zwany system bezkluczykowy. Dla niewtajemniczonych wyjaśnijmy, że jest to system, który pozwala odryglować drzwi i uruchomić silnik bez wyjmowania pilota z kieszeni.

Jak wygląda kradzież aut z systemem bezkluczykowym?

Warto też odnieść się do tego, jak kradnie się pojazdy z systemem bekluczykowym. Tak więc potrzeba do tego dwóch osób. Jeden z przestępców z urządzeniem przedłużającym sygnał ustawia się w pobliżu osoby, która ma przy sobie kluczyk do danego auta. Może trzymać go w kieszeni, teczce czy też w pobliżu domu przy drzwiach lub oknie. Druga osoba w tym czasie pociąga za klamkę, co powoduje wysłanie w eter zapytania o zezwolenie na otwarcie drzwi. Wydaje się, że otwarcie auta nie jest możliwe, ponieważ w pobliżu nie ma kluczyka. Mimo wszystko urządzenie wzmacniające sygnał oszukuję centralę w samochodzie i przekazuje informację, że klucz do pojazdu jest obok. Dzięki temu otwarcie samochodu możliwe jest bez konieczności posiadania kluczyka.

Jak widać, samochody BMW można ukraść za pomocą taniego zestawu, ale być może wkrótce się to zmieni. Szansą dla właścicieli pojazdów tej marki, ale też i wielu innych aut z systemem bezkluczykowym są działania inżynierów z Land Rovera. Znaleźli oni rozwiązanie, aby zapobiec kradzieży samochodów w ten sposób. Szerzej temat ten rozwinęliśmy w artykule pt. Kradzież samochodów z systemem bezkluczykowym mocno utrudniona“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 3]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz