Bieżnikowanie opon

Każdy kierowca wie, że opony są komponentem umożliwiającym bezpieczną jazdę samochodem nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, dlatego ich stan techniczny powinien być zawsze w nienagannej kondycji. Opony powinniśmy niezwłocznie wymieniać, gdy uwydatnią się pierwsze symptomy świadczące o ich wyeksploatowaniu. Kluczowym wskaźnikiem określającym poziom zużycia opony jest wysokość bieżnika. W nowych oponach przeznaczonych dla samochodów osobowych głębokość bieżników oscyluje na głębokości 8-9 mm. Zgodnie z obowiązującym prawem minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm, jednak eksperci zalecają wymianę opony już w momencie, gdy głębokość zejdzie poniżej 3 mm.

Zakup nowego kompletu opon dla samochodu osobowego to wydatek rzędu od 800 zł do nawet 4 000 zł, dlatego wiele osób decyduje się na alternatywne rozwiązanie, jakim są opony bieżnikowane, które nie obciążają portfela w takim stopniu, jak zakup nowych opon. Jeżeli zastanawiacie się, czym są opony bieżnikowane i chcielibyście wiedzieć, czy można im ufać, koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem. Postaramy się dokładnie odpowiedzieć na te dwa istotne pytania.

a

Bieżnikowanie – stara opona w nowym wydaniu

Bieżnikowanie opony to proces, który polega na odzyskaniu właściwości zużytej opony poprzez nałożenie na nią nowego bieżnika. Wyróżniamy dwie metody bieżnikowania opony. Pierwsza z nich jest nazywana metodą na gorąco i sprowadza się do odciśnięcia na przygotowanym korpusie wzoru bieżnika w procesie wulkanizacji przy użyciu specjalnych form. Drugi wariant to metoda na zimno, która polega na mechanicznym połączeniu karkasu z wyprodukowanym w fabryce gotowym bieżnikiem. Bieżnikowanie opony to proces mniej kosztowny od produkcji nowej opony, dlatego ceny takich opon oscylują w granicach 100-150 zł. To kuszące rozwiązanie, na które decyduje się znaczna część kierowców w naszym kraju.

a

A co z bezpieczeństwem?

Opony bieżnikowane mają zarówno zwolenników, którzy od lat korzystają z tego rozwiązania, jak i zagorzałych przeciwników, którzy otwarcie krytykują to rozwiązanie. Kto ma rację w tym sporze? W naszej opinii lepszym rozwiązaniem jest zakup nowego ogumienia, pomimo wyższej ceny. Większość warsztatów oferujących bieżnikowanie opon udziela swoim produktom rocznej gwarancji. Każda bieżnikowana opona jest skrupulatnie weryfikowana, jednak należy pamiętać, że finalny produkt nie jest poddawany rygorystycznym testom. W związku z tym opona bieżnikowana nigdy nie będzie mogła konkurować z nową oponą, która powstaje w fabrycznych warunkach zapewniających najwyższą jakość oraz precyzję wykonania.

a

Wybór należy do Was

Jeżeli jesteście kierowcami, którzy często jeżdżą samochodem na długich trasach lub osobami, które preferują szybką i dynamiczną jazdę, to bieżnikowanie opony jest rozwiązaniem, które powinniście zbagatelizować, ponieważ każda dalsza podróż jest loterią, która może się zakończyć uszkodzeniem opony. Na takie opony mogą zdecydować się wyłącznie osoby, które używają samochodu do jazdy w warunkach miejskich, nie generując intensywnych przeciążeń dla ogumienia samochodu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

1 komentarz

Odpowiedz