Bezpieczne wyprzedzanie — najważniejsze zasady

Wyprzedzanie - najważniejsze zasady

Wyprzedzanie to bez wątpienia jeden z najbardziej niebezpiecznych manewrów drogowych. Wykonywać go należy płynnie i rozważnie. Oto najważniejsze zasady bezpiecznego wyprzedzania.

Zasada numer jeden — przygotuj się do wyprzedzania!

W pierwszej kolejności należy upewnić się, czy wyprzedzanie jest bezpieczne. Kluczowa jest odpowiednia widoczność. Trzeba mieć również wystarczająco dużo czasu. Kierowca przygotowujący się do wyprzedania musi upewnić się, czy pojazd jadący przed nim nie sygnalizuje zamiaru wyprzedania innego pojazdu, ewentualnie nie planuje zmienić kierunku jazdy czy pasa ruchu. Jeżeli pojazd jadący przed nami rozpoczął wyprzedzanie, manewr ten jest zakazany.

Zasada numer dwa — zachowaj ostrożność i bezpieczny odstęp!

Przed manewrem wyprzedzania, jak i w jego trakcie należy zachować szczególną ostrożność i bezpieczny odstęp od wyprzedanego pojazdu czy innych uczestników ruchu. Jeżeli wyprzedzanym pojazdem jest jednoślad, wózek rowerowy czy kolumna pieszych, przepisowy odstęp wynosi 1 metr, ale dla bezpieczeństwa i większego komfortu lepiej, kiedy to 1 lub 3 m. Warto pamiętać, że kiedy na autostradzie kierowca poruszający się prawym pasem rozpoczyna wyprzedzanie i zmusza w ten sposób do hamowania pojazd jadący z większą prędkością po lewym pasie, jest to wymuszenie pierwszeństwa.

Zasada numer trzy — uważaj na prędkość!

Wyprzedzanie musi odbywać się z odpowiednią prędkością. Dlatego przed jego rozpoczęciem zredukuj bieg, a pojazd dynamicznie przyspieszy. Pamiętaj przy tym, aby nie przekraczać dozwolonej prędkości. Z kolei, jeżeli jest się wyprzedzanym, w trakcie manewru i zaraz po nim nie można przyspieszać. Grozi za to mandat w wysokości 350 zł oraz 3 punkty karne.

Zasada numer cztery — wyprzedzaj po właściwej stronie!

Zgodnie z zasadą pojazdy wyprzedzamy z lewej strony. Wyjątkiem jest wyprzedzanie pojazdów szynowych na ulicy dwukierunkowej. Wówczas, o ile położenie torów nie jest inne, pojazd szynowy można wyprzedzać tylko z prawej strony. Z kolei na drodze jednokierunkowej pojazdy szynowe można wyprzedzać z prawej lub lewej strony.

Wyprzedzanie z prawej strony jest możliwe na jezdni jednokierunkowej, ale tylko z wyznaczonymi pasami ruchu. Poza tym jest ono zgodne z prawem na drodze o dwóch lub więcej jezdniach idących w jednym kierunku, na przykład na autostradach czy drogach ekspresowych, o ile jezdnie są rozdzielone. Jednak tego manewru lepiej unikać, ponieważ pojazdy poruszające się lewym pasem jadą szybciej. Trzeba przy tym pamiętać, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, co oznacza, że trzeba trzymać się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Na jezdniach dwukierunkowych prawą stroną wyprzedzać można w obszarze zabudowanym, ale tylko wówczas, kiedy jezdnia ma co najmniej dwa pasy ruchu do jazdy w jednym kierunku. Już poza obszarem zabudowanym jest to możliwe, kiedy takie pasy są przynajmniej trzy.

Zasada numer pięć — w tych miejscach NIGDY nie wyprzedzaj!

Są miejsca, w których manewr wyprzedzania jest surowo wzbroniony. Zakaz wyprzedzania obowiązuje m.in.:

  • przed wzniesieniem,
  • przed i na przejściu dla pieszych, skrzyżowaniu oraz przejeździe dla rowerów,
  • na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym,
  • na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.

Jeżeli kierowca pamięta o powyższych zasadach, manewr wyprzedzania jest znacznie bezpieczniejszy. Ponadto nie naraża się na sankcje finansowe. Mandat za wyprzedzanie w niewłaściwy sposób i w nieodpowiednim do tego miejscu wynosi od 200 do 300 zł, a do tego liczyć się też trzeba z punktami karnymi. Oczywiście można go nie przyjąć, o czym mówi artykuł pt. Odmowa przyjęcia mandatu – co zrobić?, ale w przypadku ewidentnego złamania przepisów, nie ma to najmniejszego sensu. Zwłaszcza że szansa na przedawnienie mandatu jest niewielka.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz