Będzie weryfikacja prawa jazdy dla seniorów?

weryfikacja prawa jazdy dla seniorów

Od pewnego czasu wraca dyskusja na temat obowiązkowych badań dla starszych kierowców. Powraca ona przy każdym spowodowanym przez starszego kierowcę wypadku. Czy będzie weryfikacja prawa jazdy dla seniorów?

Zagrożenie stwarzane przez seniorów

Wydaje się, że problem jest poważny. Nikt nie twierdzi, że seniorzy nie powinni poruszać się własnymi samochodami, bo często za kierownicą czują się oni lepiej i pewniej niż młodsi kierowcy. Tak samo normalne jest to, że wraz z wiekiem słabnie wzrok oraz obniża się czas reakcji na bodźce.

Problem z niebezpieczeństwem stwarzanym na drogach przez starszych kierowców jest nie tylko w Polsce, ale całej Unii Europejskiej. Regularnie po wypadkach spowodowanych przez seniorów, niestety często tych śmiertelnych, odżywa dyskusja o zdolności takich osób do prowadzenia pojazdów. Czy weryfikacja prawa jazdy dla seniorów to jedyny skuteczny sposób na zmniejszenie zagrożenia?

Obowiązkowe badania czy darmowe warsztaty?

Lekarze uważają, że weryfikacja prawa jazdy dla seniorów powinna być uregulowana prawem. Taki pomysł na rozwiązanie problemu ma również Unia Europejska, która chce wprowadzić obowiązkowe i regularne badania dla kierowców powyżej 60. roku życia we wszystkich krajach Wspólnoty. Po raz pierwszy pisaliśmy o tym w zeszłym roku w artykule Będą obowiązkowe badania dla starszych kierowców?“.

Nie jest to żaden innowacyjny pomysł, ponieważ taka weryfikacja prawa jazdy dla seniorów ma miejsce w Finlandii, gdzie kierowcy po 65. roku życia przechodzą obowiązkowe badania medyczne. We Francji natomiast, prawo jazdy dla osób po 70. roku życia wydawane jest tylko na dwa lata i przedłużane, jeżeli kierowca z wynikiem pozytywnym ukończy odpowiednie badania.

Nieco inaczej widzą to na razie ustawodawcy w Polsce. Ministerstwo Infrastruktury twierdzi, że weryfikacja prawa jazdy dla seniorów jest dobrym pomysłem. Jednak na wprowadzenie obowiązkowych badań się już nie zdecydowało. W zamian postawiono na systemy darmowych szkoleń i warsztatów kierowanych do seniorów w ośrodkach ruchu drogowego.

Według ekspertów, to zdecydowanie za mało. Nie brak głosów, że niezbędne są zmiany w przepisach. Zanim zmieni się prawo, eksperci radzą seniorom wykonywanie okresowych badań, które ocenią ich zdolność do kierowania autem. Pomóc mogą też kursy i jazdy doszkalające. Radzi się też unikać kierowcom w podeszłym wieku jazdy ze zbyt dużą prędkością, podróżowania po zmroku i w złych warunkach atmosferycznych oraz unikania skrętów i zawracania na skrzyżowaniach bez sygnalizacji świetlnej.

Takie zalecenia nie biorą się z niczego. Według statystyk za 2017 rok, co dziesiąty wypadek w Polsce spowodował kierowca po 60. roku życia. Blisko połowa z nich miała miejsce w okolicy skrzyżowań.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

3 komentarze

  1. Uważam, że zamiast czepiać się seniorów należy wprowadzić obowiązek jazdy z naklejona koniczyna /zielony listek / na szybie dla początkujących kierowców przez okres 3 lat i dla sprawców wypadków drogowych /2 czy 3 Ch rocznie /przez minimum rok. A swoją drogą to trzeba zmusić policjantów z drogówki do obecności na rondach, skrzyżowaniach dróg, a nie tylko włożenie zadow w nowych autkach. Jestem kierowcą z 44 letnim stażem, lat 74 z satysfakcją informuje, że nie mam na koncie ANI JEDNEGO wypadku z mojej winy.

Odpowiedz