Będzie nowy system poboru opłat na autostradach

Będzie nowy system poboru opłat na autostradach

Od 1 grudnia 2021 roku zmieni się system poboru opłat na autostradach. Przede wszystkim znikną szlabany na autostradowych bramkach.

Nowy system poboru opłat na autostradach. Co się zmieni?

Szlabany i bramki znikną na autostradach, w których przypadku opłaty pobiera Krajowa Administracja Sądowa. Nowy system poboru opłat będzie więc obowiązywał na następujących odcinkach:

  • Konin – Stryków o długości 99 km (autostrada A2),
  • Wrocław – Sośnica o długości 162 km (autostrada A4).

W przypadku samochodów o masie do 3,5 tony, KAS zaoferuje dwie opcje opłacenia przejazdu wskazanymi wyżej odcinkami autostrady. Są to:

  • bilet autostradowy,
  • system e-Toll.

System poboru opłat e-Toll będzie działał analogicznie jak w przypadku samochodów ciężarowych (viaTOLL). Zostaną wykorzystane dane geolokalizacyjne przekazywane do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej. Krajowa Administracja Sądowa sprawdzi w ten sposób, czy pojazd ma opłacony przejazd.

Opłata z poziomu aplikacji

Pojawi się również specjalna, bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne, za którą będzie odpowiadać KAS. Apka na smartfony pojawić ma się w pierwszym kwartale 2021 roku. Dlatego kierowcy, którzy będą chcieli wcześniej zacząć korzystać z płatności przez aplikację, dostaną taką możliwość.

Bardzo możliwe, że opłata z poziomu aplikacji będzie wyglądać podobnie jak przy samochodach ciężarowych, o czym więcej piszemy w artykule pt. Opłaty drogowe dla samochodów ciężarowych na nowych zasadach“. W ich przypadku kierowcy będą zmuszeni podać m.in.:

  • imię i nazwisko właściciela pojazdu, adres jego zamieszkania lub adres siedziby firmy;
  • numer PESEL, NIP lub inny numer identyfikacyjny,
  • dane samochodu (marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN, rok produkcji, pojemność i maksymalna moc silnika netto).

Kontrole i mandaty

Jeśli zdecydujesz się przejechać przez wskazane odcinki autostrad bez opłaty, narazisz się na mandat. Dokładniej grozi Ci wezwanie do wniesienia opłaty dodatkowej.

Mandat wyniesie 500 złotych, a termin jego płatności to 14 dni. Jeśli wpłaty dokonasz w ciągu 7 dni od doręczenia wezwania, oszczędzisz 100 zł i zapłacisz 400 zł. KAS nie nałoży na Ciebie opłaty, jeśli w ciągu 3 dni od przejazdu wykupisz brakujący bilet. Kontrole dokonania opon będą prowadzić Krajowa Administracja Skarbowa, policja, straż graniczna i Inspekcja Transportu Drogowego.

Nowy system poboru opłat na autostradach ma zacząć działać od 1 grudnia 2021 roku. Czy to oznacza, że już niebawem korki przy autostradowych bramkach przejdą do historii?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz