Będą wyższe mandaty dla kierowców

mandaty dla kierowców

Mandaty dla kierowców w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. Okazuje się, że już niedługo za przewinienia drogowe będzie trzeba zapłacić nieco więcej. Urzędnicy zapewniają, że poza zmianami w prawie drogowym kierowcy muszą się również przygotować na radykalny wzrost cen mandatów.

O ile wzrosną mandaty dla kierowców?

O tym, że będą wyższe mandaty dla kierowców, poinformował Michał Dworczyk, szef Komitetu Politycznego Rady Ministrów. Dworczyk dodał, że obecnie mandaty w wysokości 500 zł nie stanowią dla kierowców żadnej bariery.

Wzrost mandatów dla kierowców nie jest niespodzianką. Wprawdzie to jeden z postulatów, o których podczas konferencji prasowej zapowiadającej zmiany premier nie wspominał, ale zrobił to za niego Dworczyk. Dodał on jednocześnie, że z kontroli NIK wynika, iż mandaty w Polsce są bardzo słabo ściągalne, z kolei straty budżetu państwa z tego tytułu sięgają setek milionów złotych. W zasadzie kierowcy czują się dziś bezkarnie, a niemal 50 proc. liczy na to, że mandat się przedawni. Nie wiadomo jak bardzo podrożeją mandaty, ale na pewno podwyżki będą spore.

Pierwszeństwo pieszych na pasach

Warto przypomnieć, że nie jest to jedyna zmiana, jaka czeka kierowców w najbliższym czasie. Wiele wskazuje na to, że od 2021 roku zmienią się przepisy dotyczące przechodzenia pieszych przez pasy, o czym pisaliśmy w artykule pt. Pierwszeństwo pieszych na pasach od 1 stycznia 2021 roku?“. Poza tym zapowiadane jest ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę i możliwość utraty prawa jazdy, jeżeli kierowca przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h i to nie tylko w terenie zabudowanym, ale również i poza nim.

Wszystko po to, aby ograniczyć śmiertelność na drogach przez zwiększenie możliwości bezpiecznej jazdy. To akurat nie dziwi, ponieważ w ostatnich latach w Polsce ginie średnio około 3 tys. osób na drogach rocznie.

To kolejne zmiany, które wprowadził rząd Mateusza Morawieckiego. Obecnie w Polsce obowiązują już na przykład jazda na suwak i tzw. korytarz życia. Premier zapowiedział również wprowadzenie funduszu, który będzie pozwalał inwestować w infrastrukturę typu przejścia dla pieszych, ronda i spowalniacze.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 4.8]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

1 komentarz

  1. Nastepne bedzie ograniczenie predkosci do 30km\h, zakaz wjazdy do centrum ponizej EURO5 a dlaczego? Bo politycy sa lobbowani za samochodami elektrycznymi.
    Nastepny krok: elektryczne autonomiczne i 100% kontrola nad spoleczenstwem,

Odpowiedz