Będą nowe systemy bezpieczeństwa w samochodach?

nowe systemy bezpieczeństwa w samochodach

Nie jest wykluczone, że za chwilę konieczne będą nowe systemy bezpieczeństwa w samochodach. Wszystko ze względu na to, że śmiertelność na drogach Unii Europejskiej jest dość duża, a w porównaniu do średniej Polska wypada tu bardzo słabo.

Śmiertelność na drogach w UE

W roku ubiegłym na drogach we wszystkich państwach Unii Europejskiej zginęło 25 250 osób. Dla zobrazowania problemu Komisja Europejska podała, że ofiar wypadków jest tylu, jakby każdego tygodnia rozbijały się dwa duże samoloty pasażerskie, a ocalałych z katastrof nie byłoby wcale.

Uśredniony dla ostatnich trzech lat wskaźnik liczbowy ofiar na miliard przejechanych kilometrów w Polsce wynosi przeszło 14. To bardzo dużo, ponieważ średnia we Wspólnocie to jedynie 5,9, a w niektórych państwach (np. w Szwecji czy Norwegii) jest pod tym względem jeszcze lepiej.

Polska fatalnie wygląda także w rankingu śmiertelności na drogach w przeliczeniu na milion mieszkańców. W roku 2017 na polskich drogach zginęło 2 831 osób. Wprawdzie było ich o 200 mniej niż przed rokiem, ale i tak wynik jest słaby. Gorzej sytuacja przedstawia się jedynie w Chorwacji, Serbii, Bułgarii oraz Rumunii.

Same przyczyny takich wypadków są bardzo różne. Raz winni są sami kierowcy, przez których przemawia brawura, o czym wspominaliśmy w artykule pt. Jak często młodzi kierowcy powodują wypadki?“. Innym razem winna jest technologia i korzystanie podczas jazdy z telefonu. Statystyki wypadków spowodowanych rozmową telefoniczną lub pisaniem wiadomości tekstowej przedstawione zostały w artykule Smartfony są przyczyną wielu wypadków“.

Nowe systemy bezpieczeństwa w samochodach

Wszystko wskazuje też na to, że już niebawem w pojazdach pojawią się innowacyjne układy poprawiające bezpieczeństwo kierowców. Warto przypomnieć, że w roku 2001 wprowadzono strategię, która co dekadę miała redukować liczbę ofiar o połowę, aż w roku 2050 osiągnie ona zero. Wydaje się to jednak niemożliwe, ponieważ wiadomo już, że plan na latach 2010-2020 nie zostanie zrealizowany.

Cały czas poszukiwane są więc nowe systemy bezpieczeństwa w samochodach. W maju Komisja Europejska ogłosiła nowy Strategiczny Plan Działań na rzecz Bezpieczeństwa na Drogach, a ang. Strategic Action Plan on Road Safety. Zakłada on, że w latach 2020-2030 liczba ofiar ponownie zostanie zredukowana o połowę.

Cel ten zrealizować mogą pomóc urządzenia rejestrujące zachowania samochodu oraz kierowcy, co miałoby pomóc w ustaleniu przyczyn wypadku. Inny system to konieczność wykorzystywania inteligentnego asystenta prędkości. Według analityków zainstalowanie urządzenia, które będzie informować o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, pomoże zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych nawet o połowę. Z kolei systemy pozwalające ustalić kierowcy górny limit prędkości liczbę ofiar zmniejszy o 21 procent. Nie wiadomo, kiedy nowe systemy bezpieczeństwa w samochodach zostaną zainstalowane, ale za wszelkie działania mające na celu zmniejszenie ofiar śmiertelnych UE należy pochwalić.

Same wypadki, szczególnie w polskich warunkach grożą także tym, że na rynku nie brakuje aut wypadkowych, które sprzedawane są jako pojazdy niewypadkowe. Szansą na to, aby nie zostać oszukanym i nie kupić samochodu po wypadku jest raport VIN. Taki Raport Historii Pojazdu to w zasadzie DNA auta, która zawiera w sobie raport z baz kradzieżowych, ale także wiele innych ważnych informacji. Należą do nich dane techniczne, fabryczne wyposażenie, a nawet informacje o wezwaniach serwisowych, kolizjach oraz zdjęcia z archiwalnych aukcji.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz