Będą nowe mandaty dla kierowców?

Nowe mandaty dla kierowców uderzą w taksówkarzy i przewoźników

Pomysły, że w kodeksie wykroczeń mają pojawić się nowe mandaty dla kierowców, nigdy nie są dobrze przyjmowane przez zmotoryzowanych. Zwłaszcza wówczas, kiedy trudno zrozumieć, czym kierują się ustawodawcy ustanawiający nowe mandaty. Tak jest w przypadku mandatów dla przewoźników za brak dezynfekcji swojego samochodu.

Nowe mandaty dla taksówkarzy i przewoźników?

O ile można byłoby zrozumieć nowe mandaty za przekroczenie prędkości, o tyle trudno przejść do porządku dziennego przy karach dla kierowców, którzy nie dezynfekują pojazdu. Na nowe mandaty dla kierowców uderzą w przewoźników, którzy nie utrzymują w swoich pojazdach służbowych odpowiedniego stanu sanitarnego. Mowa o taksówkarzach, kierowcach autobusów, autokarów oraz prywatnych przewoźnikach.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało już zmiany w taryfikatorze mandatów. Kodeks wykroczeń najprawdopodobniej poszerzy się o zapis do art. 117 kw, który brzmi:

117 § 2: Tej samej karze podlega przewoźnik zobowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym.

Wedle zapisu nieodpowiedni stan sanitarny pojazdu podlegać może naganie lub karze grzywny w wysokości do 1500 zł. Nałożenie kary w takiej wysokości umożliwia wprowadzony w 2009 roku przepis za brak czystości i porządku w obrębie nieruchomości. Teraz wzbogacono go o dodatkowy zapis uderzający w taksówkarzy i przewoźników, choć kary nie powinny być tak dotkliwe. Jeżeli funkcjonariusz uzna, że pojazd nie jest utrzymany w odpowiednim stanie czystości, najprawdopodobniej nałoży mandat w wysokości 100 zł. Tyle wyniesie mandat za brak dezynfekcji samochodu.

Dodatkowe środki ostrożności w taksówkach

Jeżeli przepisy wejdą w życie, w taksówkach i innych środkach przewozu powinny pojawić się odpowiednie środki dezynfekujące. Sam kierowca ma być oddzielony od pasażerów specjalną osłoną lub obowiązkowo jeździć w maseczce. Poza tym przed każdym kursem kierowca może zapytać pasażera, czy ten nie ma gorączki. Dostanie też prawo do mierzenia temperatury pasażera w sposób bezdotykowy. Jednocześnie warto mieć przy sobie kartę lub zaznajomić się z płatnościami przez aplikację. Preferowane będą bowiem płatności bezgotówkowe.

Nowy mandat dla kierowców ma wejść w życie już wkrótce. Na razie znalazł się on w projekcie rozporządzenia skierowanego do uzgodnień. Pozostaje zadać sobie pytanie, jak nadgorliwi będą w tej sytuacji funkcjonariusze. Oby nie byli tak zaangażowani, jak to bywało w czasie lockdownu, kiedy zdarzały się przypadki nakładania mandatów na przykład za mycie auta czy wymianę opon, o czym pisaliśmy w artykule pt. Mandat za wymianę opon! Czy to dzieje się naprawdę?“.

Nowe mandaty nie uderzą natomiast w kierowców prywatnych. Obowiązują ich dotychczasowe zapisy. Zmotoryzowani powinni mieć więc w aucie środki dezynfekujące, maseczki oraz rękawiczki na wypadek, gdyby musieli opuścić samochód. Niestety, nowe mandaty dla taksówkarzy czy przewoźników najprawdopodobniej dotkną wszystkich. Jeżeli przewoźnik będzie zobowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, narazi się na wyższe koszty świadczenia usług, które — jak to zwykle bywa — przerzuci na klienta.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz