Będą mobilne kontrole drogowe realizowane przez GITD

mobilne kontrole drogowe

Już wkrótce na polskich drogach odbywać się będą mobilne kontrole drogowe. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) dostanie bowiem mobilne stacje diagnostyczne.

Problem przeładowanych i niesprawnych samochodów

Nie jest tajemnicą, że po polskich drogach poruszają się niesprawne, ale również i przeładowane samochody użytkowe. Przynajmniej po części zaradzić temu mają mobilne kontrole drogowe, które już wkrótce realizować będzie GITD. Ma do tego właściwy sprzęt, a przyjęto też związane z tym nowe prawo.

Rząd przyjął nowelizację przepisów. Jej najważniejszych punktem są mobilne kontrole drogowe, które będzie realizował Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). W projekcie znajduje się zapis umożliwiający przeprowadzanie szczegółowych drogowych kontroli technicznych w mobilnych stacjach diagnostycznych oraz w wyznaczonych punktach przeprowadzania kontroli drogowych. Wykorzystanie mobilnych stacji skróci czas kontroli i zmniejsza koszty ponoszone przez przedsiębiorców, którzy wykonują przewozy drogowe. Nowe przepisy w życie wejdą po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Jak działają mobilne kontrole drogowe?

Co kluczowe, mobilne kontrole drogowe pozwolą wnikliwie ocenić działanie kilku układów, m.in. hamulcowego, zawieszenia i kierowniczego. Jest to badanie podobne do tego, jak kontroluje się samochody w stacjonarnych stacjach diagnostycznych.

Zresztą nie będzie to żadna nowość. Jak podaje GITD, w latach 2011-2018 z wykorzystaniem mobilnych stacji diagnostycznych przeprowadzono 8710 kontroli. Aż w 3610 (41,4 proc.) przypadkach zakończyło się to zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych. W samym tylko 2018 roku w 37 proc. przypadków badanie zakończyło się wynikiem negatywnym. Jednocześnie w stacjonarnych stacjach diagnostycznych taki wynik uzyskano jedynie w przypadku 6,7 proc. samochodów. Warto od razu przypomnieć, kiedy diagnosta nie zakończy badania z wynikiem pozytywnym, o czym więcej w artykule pt. Najczęstsze przyczyny niezaliczenia badania technicznego“.

GITD informuje też, które pojazdy będą kontrolowane przez mobilne stacje diagnostyczne. Są nimi:

  • pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu powyżej 9 osób łącznie z kierowcą
  • pojazdy przeznaczone do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t
  • przyczepy o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t
  • ciągniki kołowe do komercyjnego drogowego transportu towarów o prędkości maksymalnej przekraczającej 40 km/h.

Nie są to wszystkie zmiany zaproponowane przez rząd. Nowelizacja przewiduje również obowiązek posiadania przez kierowcę wykonującego przewóz drogowy aktualnej drogowej kontroli technicznej. Ponadto nowelizacja poszerza stosowanie systemu oceny ryzyka na płaszczyźnie liczby oraz wagi usterek wykrytych w samochodach.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz