Awaria na autostradzie — jak się zachować?

Jak zachować się po awarii na autostradzie?

Awaria na autostradzie czy drodze ekspresowej jest znacznie niebezpieczniejsza niż na drodze krajowej lub wojewódzkiej. Jak zachować się i uniknąć niebezpieczeństwa przy awarii na drodze szybkiego ruchu?

Jak zachować się po awarii na autostradzie?

Awaria na autostradzie często kończy się wezwaniem pomocy drogowej, zwłaszcza że zabronione jest tam holowanie przez nieprzeznaczony do tego pojazd. Kluczowe jest jednak zachowanie bezpieczeństwa, aby nie narażać siebie, swoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Po wystąpieniu awarii na drodze szybkiego ruchu — o ile to możliwe — należy pamiętać o kilku newralgicznych zasadach:

 • ustaw pojazd na pasie awaryjnym i włącz światła awaryjne;
 • dla lepszej widoczności załóż kamizelkę odblaskową i ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m od samochodu (przy wymierzaniu odległości posłuż się słupkami drogowymi, które są rozmieszczone od siebie co 100 m);
 • wezwij bezpłatną służbę drogową, dzwoniąc pod numer 112, 19 111 lub skorzystaj z najbliższej kolumny alarmowej, które są rozmieszczone wzdłuż pasa awaryjnego co 2 km (w określeniu miejsca postoju pomoże numer kilometra na słupku drogowym);
 • poczekaj na pomoc za barierkami ochronnymi;
 • jeżeli nie uda się rozwiązać problemu na miejscu, zgłoś pomocy drogowej usługę holowania pojazdu do warsztatu lub na stację benzynową;
 • jeśli uda się rozwiązać problem, włącz się do ruchu, rozwijając odpowiednią prędkość na pasie awaryjnym.

Do czego służy pas awaryjny na autostradzie?

Jak sama nazwa wskazuje, pas awaryjny może być użytkowany tylko w wyjątkowych sytuacjach. Na pewno nie służy on do odpoczynku, podobnie jak wyprzedzania innych pojazdów. Do ów sytuacji należą m.in.:

 • awaria pojazdu,
 • napotkany wypadek,
 • utworzenie korytarza życia,
 • zatrzymanie przez uprawnione do tego służby,
 • zatrzymanie w miejscu poboru opłat za przejazd autostradą.

Awaria na autostradzie nie jest więc powodem do paniki. Z pewnością to sytuacja znacznie groźniejsza niż podobny problem na drodze krajowej lub wojewódzkiej. Jednak stosując się do odpowiednich zasad, bez narażania zdrowia i życia problem można usunąć osobiście lub skorzystać z pomocy drogowej.

Niestety, w dalszym ciągu wielu kierowców nie zna podstawowych zasad bezpiecznej jazdy, co odnosi się na przykład do zasady trzech sekund, szerzej opisanej w artykule pt. Zasada 3 sekund — jak się do niej stosować?“. Podobnie jest z postojami, również tymi wymuszonymi na drogach szybkiego ruchu. Wielokrotnie auta zostają zatrzymane w niewłaściwym miejscu, kierowcy nie korzystają z trójkąta ostrzegawczego, a i sami nie zachowują się właściwie, przebywając w samochodzie lub w jego okolicach, a nie za barierkami ochronnymi.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 3]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

2 komentarze

Odpowiedz