Autocasco – ile warto za nie zapłacić

Myśląc o ubezpieczeniu pojazdu, warto wziąć pod uwagę ryzyko zniszczenia lub ewentualnej kradzieży. Odpowiednie ubezpieczenie AC zagwarantuje spokój ducha, a w razie wypadku – pomoc finansową i organizacyjną.

Czy warto to zrobić? Faktem jest, że zakup nieobowiązkowego ubezpieczenia to dodatkowe obciążenie dla portfela. Okazuje się jednak, że koszt AC nie musi być aż tak wysoki. Co więcej, w łatwy sposób można zmniejszyć składkę. Sprawdźmy wobec tego, ile kosztuje ubezpieczenie AC.

Jak wyliczana jest wysokość autocasco?

Każdy wnioskujący o AC kierowca, ma indywidualnie obliczaną cenę.  Działa to na podobnej zasadzie, jak przygotowanie oferty obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciel, szacując ryzyko, bierze pod uwagę wiele czynników, m.in. wartość posiadanego samochodu, wiek kierowcy, parkowanie czy sam zakres polisy.

Wartość pojazdu jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na kwotę ubezpieczenia. Im droższe auto – tym więcej zapłaci ubezpieczyciel w przypadku zgłoszenia przez klienta kradzieży lub szkody. Naprawa takiego pojazdu będzie bardziej kosztowna, przez wzgląd na droższe elementy i konstrukcję. Z drugiej strony posiadacze tańszych czterech kółek, mogą liczyć na bardziej atrakcyjną finansowo ofertę polisy.

Nie mniejszą rolę odgrywa miejsce, w którym pozostawiamy nasz samochód na noc. To właśnie wtedy dochodzi do największej liczby kradzieży aut. Posiadanie własnego, prywatnego garażu czy pozostawianie pojazdu na strzeżonym parkingu redukuje ryzyko kradzieży, co jednocześnie obniży nam polisę. W gorszej sytuacji natomiast są klienci, którzy parkują auto na ulicy – wtedy dostęp do niego ma właściwie każdy. Na plus natomiast działa posiadanie zabezpieczeń samochodu. Im więcej i bardziej zaawansowane – tym lepiej.

Ubezpieczyciele cenią sobie bardziej doświadczonych kierowców, dlatego przy szacowaniu składki,  znaczenie ma staż prowadzenia auta oraz wiek kierowcy. Dane statystyczne wskazują młody wiek (poniżej 25. roku życia) jako element zwiększający prawdopodobieństwo wypadku na drodze. Jeśli kierowca znajduje się właśnie w tej grupie osób, dla ubezpieczyciela jest to czynnik podnoszący cenę polisy.

Na cenę ubezpieczenia wpływają również konkretne elementy oferty. To kierowca decyduje w jakim zakresie chce się ubezpieczyć. Może skorzystać z palety ofert i wybrać opcję pełnej ochrony (all risks) lub zdecydować się na tańszą wersję (minicasco). Istotną rolę odgrywa również fakt, czy AC ma obowiązywać w przypadku szkody całkowitej, czy częściowej, a także lokalizacja (terytorium Polski, czy zagranica). Warto wziąć ten fakt pod uwagę, przy planowaniu wyjazdów do innych krajów, czy wakacji.

Jak obecnie kształtuje się cena AC?

W przeciwieństwie do OC, przy podejmowaniu decyzji o polisie autocasco, kierowca nie powinien kierować się najniższą ceną lecz zakresem. Oferta powinna być jak najściślej dopasowana do potrzeb i sytuacji klienta.

Warto wiedzieć, że o wiele korzystniejsze jest połączenie OC i AC w jeden pakiet. Czasem wystarczy dopłacenie niewielkiej kwoty do kosztu OC (około 100- 200 zł), aby móc cieszyć się pełną ochroną ubezpieczeniową. Tanie OC znajdziesz na Mubi. Zweryfikujesz tam również oferty różnych ubezpieczycieli i porównasz ceny.

Poniższa tabela prezentuje ceny pakietów oraz pojedynczych ubezpieczeń z porównywarki mubi.pl za październik 2019. Wyraźnie widać, że połączenie dwóch ofert jest korzystne.

Wersja mini dla oszczędnych

Uproszczona wersja AC została stworzona w odpowiedzi na potrzeby kierowców, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i jednocześnie nie chcą ponosić zbyt wysokich kosztów. Pozwala ona na ubezpieczenie samochodu w mniejszym stopniu niż pełne AC, ale gwarantuje niższą cenę.  Oczywiście zależy ona od wielu czynników, ale przykładowo w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, może mieścić się w granicach od 50 do 400 zł. Minicasco sprawdzi się w sytuacji, gdy oferta AC znacznie przewyższa możliwości kosztowe klienta. Oczywiście warto rozważyć wariant pakietu OC + AC i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

 Jak zmniejszyć koszt AC?

Decydując się na zakup autocasco mamy kilka opcji optymalizacji jego ceny. Przede wszystkim najwięcej zyskamy przy zakupie pakietu OC + AC. Jest to o wiele bardziej korzystne niż zakup tych dwóch polis osobno. Co jeszcze możemy zrobić?

  • Uważać na drodze i nie doprowadzać do sytuacji, w których generujemy szkody. Każde takie wydarzenie negatywnie wpływa na wysokość kolejnego autocasco.
  • Drobne szkody naprawiać samodzielnie, bez korzystania z AC. Czasem koszt drobnej naprawy opłaca się bardziej niż podwyższa ubezpieczenia.
  • Korzystać z ofert porównywarek internetowych. W łatwy sposób wskażą najlepszą opcję. Zakup przez Internet, w niektórych przypadkach, wiąże się również z interesujących rabatem.
  • Dbać o bezpieczeństwo auta podczas parkowania i ograniczyć dostęp przypadkowych osób. Wybrać pewne miejsce, najlepiej we własnym garażu.
  • Dostosować ofertę AC do własnej sytuacji. Zakres powinien nam w pełni odpowiadać – nie być ani za wąski, ani za szeroki. Pozwoli to zoptymalizować koszt.

Artykuł partnera.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz