Autobaza radzi jakie auto kupić w 2021 r.

Kupno samochodu może przysporzyć problemów i być czasochłonne.  Jakie auto kupić żeby potem nie mieć problemu z odsprzedażą? Skorzystaj z podpowiedzi Autobaza.pl.

Kupując samochód zazwyczaj mamy określone wymagania i wiemy czego szukamy. Jeżeli jednak nie planujemy jeździć naszym nabytkiem do końca  jego dni (lub naszych), przy zakupie należałoby również wziąć pod uwagę atrakcyjność modelu na rynku wtórnym. Wszystko po to, aby potem nie głowić się jak sprzedać samochód… Jakie więc auto kupić w 2021 roku?

 

Jaki samochód kupić żeby nie stracić?

 

Tak, powinniśmy pomyśleć o łatwości późniejszej odsprzedaży auta na rynku wtórnym. Im szybciej uda się sprzedać auto tym mniej stracimy pieniędzy. Przedłużająca się odsprzedaż wymusza na właścicielu obniżkę ceny, a to zazwyczaj oznacza sprzedaż auta poniżej naszych oczekiwań. Co więc kupić, aby nie stracić?

Należałoby się zapoznać z trendami na rynku i dowiedzieć się jakie są popularne marki.

Dane autobaza.pl za  2020 pokazują, iż do najbardziej popularnych marek w ofertach sprzedaży na rynku wtórnym należą:

 

 1. Volkswagen
 2. Opel 
 3. Ford
 4. Audi
 5. Renault
 6. BMW
 7. Mercedes-Benz
 8. Toyota
 9. Peugeot
 10. Škoda

 

Oznacza to, że kupując auto tych właśnie marek zwiększamy prawdopodobieństwo późniejszej łatwej odsprzedaży w dobrej cenie. Masz zamiar jeździć autem kilka ładnych lat? Nie szkodzi. Te marki jak do tej pory są nieśmiertelne na rynku w Polsce. 

Oczywiście w grę wchodzą jeszcze inne kwestie. Nawet w obrębie marki jedne modele są bardziej popularne, a inne mniej. Dobrym przykładem może być BMW serii 3. Ten model jest najbardziej popularnym samochodem marki BMW na rynku wtórnym. Również BMW serii 5 jest dosyć popularne. Inne modele BMW nie cieszą się, aż taką popularnością na rynku wtórnym. 

 

Popularne modele aut 

 

Wg. danych autobaza.pl, do najbardziej popularnych modeli samochodów wystawianych na sprzedaż na rynku wtórnym należą kolejno: Opel Astra, Audi A4, Volkswagen Golf, BMW Seria 3, Volkswagen Passat, Ford Focus, Škoda Octavia, BMW Seria 5, Audi A6, Ford Mondeo.

Najczęściej wystawiane na sprzedaż modele aut używanych w 2020 roku

Zestawmy powyższe dane z danymi SAMAR odnośnie importu pojazdów w okresie styczeń – czerwiec 2020. Należą do nich kolejno: Audi A4, Volkswagen Golf, Opel Astra, BMW Seria 3, Audi A3, Volkswagen Passat, Ford Focus, Opel Corsa, Audi A6, BMW Seria 5.

Wskazania te są do siebie bardzo podobne. Na pierwszych trzech miejscach królują AUDI A4, Volkswagen Golf i Opel Astra.  Należy przypuszczać, iż są to modele bardzo dobrze sprzedające się na rynku wtórnym w Polsce.

Wybierając auto spośród powyższych modeli zwiększamy szansę na jego późniejszą bezproblemową odsprzedaż.

 

Diesel powoli staje się passe

 

Kolejnym trendem, który warto mieć na uwadze przy zakupie auta w 2021 roku, to zmniejszająca się liczba ogłoszeń na auta z silnikiem diesla. Tak, diesel dziś stał się mniej popularny. Zyskują auta benzynowe i hybrydowe, choć te ostatnie mają ok. 1% udział w ofertach sprzedaży. Elektryki na rynku wtórnym stanowią obecnie niewielką ilość jednak z czasem ich udział z pewnością wzrośnie. Jeżeli więc myślisz o zakupie elektryka, to z pewnością nie powinieneś mieć za kilka lat problemów z późniejszą odsprzedażą…

 

Wg. danych autobaza, od początku 2019 roku diesel stracił 4 pkt. procentowe udziału w rynku. Jeszcze dwa lata temu diesel cieszył się dużą popularnością, a jego udział w rynku ofert był bliski 50%. W danych SAMAR za styczeń 2021 dot. importu aut o masie do 3,5 t do Polski królują auta benzynowe. Diesel stanowi już nieco ponad 41%. 

Obrazuje to zdecydowanie słabnące zainteresowanie autami na olej napędowy. Za kilka lat jego podaż może znacznie spaść, a jego odsprzedaż może stać się wyjątkowo trudna. 

Przy zakupie pojazdu warto rozważyć auto hybrydowe. Już w 2020 roku, pomimo pandemii, dane autobaza pokazały dwukrotny wzrost ofert na te auta. Za kilka lat trend może się umocnić więc odsprzedaż auta hybrydowego nie powinna sprawiać problemów.

Jakie są popularne rodzaje nadwozia?

 

Do najbardziej popularnych rodzajów nadwozia, wg. danych autobaza należą:

 

 1. Kombi
 2. SUV
 3. Kompakt
 4. Sedan
 5. Hatchback

 

Na popularności tracą na pewno minivany, co jest również zauważalne u producentów. Rezygnują oni z dalszej produkcji jak np. ma to miejsce z minivanem Renault Grand Scenic. Na pewno coraz bardziej pożądane stają się obecnie SUV-y…

Pandemia wykreowała nowe zapotrzebowanie

Trendy warto brać pod uwagę, ale jak pokazały doświadczenia ostatnich kilku miesięcy, nieoczekiwanie może wzrosnąć zainteresowanie innym segmentem aut. Tak się stało  w przypadku mniejszych i tanich aut miejskich. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne kto może, ten przesiada się do własnego środka transportu, aby sprawnie poruszać się po mieście, czy dojeżdżać do pracy.

 

Dane autobaza w 2020 roku wykazały trzykrotny wzrost podaży pojazdów w przedziale cen 5-10 tys. PLN, a także wzrost udziału  aut o pojemności mniejszej niż 1000 cm3. Oczywiście wpłynęła na to trudna sytuacja ekonomiczna wielu polskich rodzin i konieczność wyzbywania się majątku w celu zdobycia środków na przeżycie. Jednak te najmniejsze samochody łatwiej się teraz sprzedają z powodu pandemii. 

Kolor

Istotny wpływ na podjęcie decyzji zakupowej może mieć również kolor auta. Krzykliwy, wyróżniający się kolor może być poważną przeszkodą. Chyba, że sprzedajemy Porsche lub inny luksusowy samochód – wtedy kryteria mogą być inne.

Jednak Polacy upodobali sobie najbardziej następujące kolory aut:

 

 1. Czarny
 2. Srebrny
 3. Szary
 4. Biały
 5. Niebieski

 

Jakie auto kupić? W tych “bezpiecznych” kolorach czy zaszaleć i się wyróżnić…? Cóż, kupując je w tych bezpiecznych kolorach gwarantujemy sobie łatwość późniejszej odsprzedaży.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje nie możemy pominąć sprawdzenia stanu technicznego używanego samochodu. Wykluczenie wypadkowej historii i udokumentowany przebieg to podstawa przy zakupie auta. Nie polegajmy jedynie na zapewnieniach sprzedawcy. Sprawdźmy numer VIN oraz zbadajmy gruntownie jego stan techniczny.

Zakup auta to poważna inwestycja. Więc jakie auto kupić w 2021 roku? Takie, które odpowie na zmieniające się trendy, ale ponad wszystko bezwypadkowe! Warto zainteresować się rynkiem i dowiedzieć się jakie są trendy, aby w przyszłości nie oddać auta za bezcen.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz