Każdego roku duża część Polaków decyduje się na auto z USA, zwłaszcza że przybywa firm, które specjalizują się w imporcie samochodów z Ameryki. Sprawdziliśmy, które modele aut z USA cieszą się największym zainteresowaniem wśród naszych rodaków.
USA 5. rynkiem importu aut do Polski
W 2020 roku do Polski sprowadzono łącznie niemal 850 tysięcy samochodów. Auto z USA było co 25. samochodem sprowadzanym do Polski. Jak wskazuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, a o czym pisaliśmy w artykule pt. “Samochody z USA. Jak sprowadzić auto z Ameryki?“, ze Stanów Zjednoczonych w 2020 roku trafiło do Polski 33 367 samochodów. To piąty wynik na rynku importu, za Niemcami, Francją, Belgią i Holandią.
Co ważne, w 2020 roku import z USA urósł o 1 proc. Dla porównania z krajów UE ściągnęliśmy w poprzednim roku o 16 proc. mniej aut niż w analogicznym okresie rok wcześniej.
Jakie samochody sprowadzamy ze Stanów Zjednoczonych?
Za Oceanem znajdziemy bardzo wiele ciekawych modeli. Warto zauważyć, że często to samochody znacznie młodsze, aniżeli egzemplarze z Europy Zachodniej. Przy samochodach importowanych z USA średnia takiego auta wynosiła blisko 8 lat (7,9), a więc znacznie mniej niż jego odpowiednik z krajów Unii Europejskiej.
Z drugiej strony bardzo często mają one wypadkową przeszłość. Oczywiście nie każda kolizja wyklucza takie auto z dalszej eksploatacji. Zwłaszcza że wielokrotnie nawet niewielkie uszkodzenie jest powodem do tego, aby zakwalifikować szkodę całkowitą. Takie auto w Polsce naprawimy znacznie niższym kosztem, ale tym bardziej kluczowe jest sprawdzenie VIN auta z USA.
Jeśli weźmiemy pod uwagę konkretne pojazdy, z USA ściągamy między innymi prawdziwe klasyki (np. Dodge Charger), auta sportowe (np. Pontiac Trans Am, Chevy Corvette, Chevrolet Camaro, Dodge Viper, Ford Mustang) czy modele pick-up (np. Dodge RAM, Ford F Series).
Uwagę zwróćmy również na silniki. O ile z krajów Europy Zachodniej głównie ściągamy samochody z mniejszymi jednostkami, najczęściej o pojemności nieprzekraczającej 2.0 l, o tyle auto z USA ma zazwyczaj duży i mocny silnik. Ponad 1/3 importu to samochody z silnikami o pojemności przynajmniej 3.0 l i mocy 215 KM.
Ford Mustang – najpopularniejsze auto z USA
W przypadku Europy Zachodniej najpopularniejszym modelem importowanym do Polski jest Audi A4, na co w głównej mierze wpływ ma import samochodów z Niemiec. Najchętniej sprowadzane auto z Ameryki to Ford Mustang. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się dwa inne modele tej marki – Fusion i Escape, a dopiero dalej amerykańska wersja BMW serii 3 oraz Chrysler Voyager. Nic więc dziwnego, że Ford jest też najpopularniejszą marką, jeśli skupimy się na imporcie aut tylko z Ameryki.
Nie jest jednak tak, że do Polski sprowadzamy niemal wyłącznie auta amerykańskich producentów. W całym imporcie mają one tylko 38 proc. udziału. Jeśli już wybieramy auto z USA, głównie stawiamy na amerykańskie wersje samochodów, które są tam tańsze niż w Europie.
Import aut używanych z USA w 2020 r. – najpopularniejsze modele:
- Ford Mustang (1531 szt.).
- Ford Fusion (1088 szt.).
- Ford Escape (1088 szt.).
- BMW Seria 3 (1007 szt.).
- Chrysler Voyager (890 szt.).
- Jeep Grand Cherokee (691 szt.).
- BMW Seria 5 (603 szt.).
- Mazda CX-5 (589 szt.).
- Audi Q5 (525 szt.).
- Audi A4 (516 szt.).
- Ford Edge (509 szt.).
- Volvo XC60 (508 szt.).
- Mercedes SL (495 szt.).
- Ford Focus (464 szt.).
- Chrysler Pacifica (440 szt.).