Auto z USA. Najpopularniejsze samochody z Ameryki

Ford Mustang – najpopularniejsze auto z USA

Każdego roku duża część Polaków decyduje się na auto z USA, zwłaszcza że przybywa firm, które specjalizują się w imporcie samochodów z Ameryki. Sprawdziliśmy, które modele aut z USA cieszą się największym zainteresowaniem wśród naszych rodaków.

USA 5. rynkiem importu aut do Polski

W 2020 roku do Polski sprowadzono łącznie niemal 850 tysięcy samochodów. Auto z USA było co 25. samochodem sprowadzanym do Polski. Jak wskazuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, a o czym pisaliśmy w artykule pt. “Samochody z USA. Jak sprowadzić auto z Ameryki?“, ze Stanów Zjednoczonych w 2020 roku trafiło do Polski 33 367 samochodów. To piąty wynik na rynku importu, za Niemcami, Francją, Belgią i Holandią.

Co ważne, w 2020 roku import z USA urósł o 1 proc. Dla porównania z krajów UE ściągnęliśmy w poprzednim roku o 16 proc. mniej aut niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Jakie samochody sprowadzamy ze Stanów Zjednoczonych?

Za Oceanem znajdziemy bardzo wiele ciekawych modeli. Warto zauważyć, że często to samochody znacznie młodsze, aniżeli egzemplarze z Europy Zachodniej. Przy samochodach importowanych z USA średnia takiego auta wynosiła blisko 8 lat (7,9), a więc znacznie mniej niż jego odpowiednik z krajów Unii Europejskiej.

Z drugiej strony bardzo często mają one wypadkową przeszłość. Oczywiście nie każda kolizja wyklucza takie auto z dalszej eksploatacji. Zwłaszcza że wielokrotnie nawet niewielkie uszkodzenie jest powodem do tego, aby zakwalifikować szkodę całkowitą. Takie auto w Polsce naprawimy znacznie niższym kosztem, ale tym bardziej kluczowe jest sprawdzenie VIN auta z USA.

Jeśli weźmiemy pod uwagę konkretne pojazdy, z USA ściągamy między innymi prawdziwe klasyki (np. Dodge Charger), auta sportowe (np. Pontiac Trans Am, Chevy Corvette, Chevrolet Camaro, Dodge Viper, Ford Mustang) czy modele pick-up (np. Dodge RAM, Ford F Series).

Uwagę zwróćmy również na silniki. O ile z krajów Europy Zachodniej głównie ściągamy samochody z mniejszymi jednostkami, najczęściej o pojemności nieprzekraczającej 2.0 l, o tyle auto z USA ma zazwyczaj duży i mocny silnik. Ponad 1/3 importu to samochody z silnikami o pojemności przynajmniej 3.0 l i mocy 215 KM.

Ford Mustang – najpopularniejsze auto z USA

W przypadku Europy Zachodniej najpopularniejszym modelem importowanym do Polski jest Audi A4, na co w głównej mierze wpływ ma import samochodów z Niemiec. Najchętniej sprowadzane auto z Ameryki to Ford Mustang. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się dwa inne modele tej marki – Fusion i Escape, a dopiero dalej amerykańska wersja BMW serii 3 oraz Chrysler Voyager. Nic więc dziwnego, że Ford jest też najpopularniejszą marką, jeśli skupimy się na imporcie aut tylko z Ameryki.

Nie jest jednak tak, że do Polski sprowadzamy niemal wyłącznie auta amerykańskich producentów. W całym imporcie mają one tylko 38 proc. udziału. Jeśli już wybieramy auto z USA, głównie stawiamy na amerykańskie wersje samochodów, które są tam tańsze niż w Europie.

Import aut używanych z USA w 2020 r. – najpopularniejsze modele:

 1. Ford Mustang (1531 szt.).
 2. Ford Fusion (1088 szt.).
 3. Ford Escape (1088 szt.).
 4. BMW Seria 3 (1007 szt.).
 5. Chrysler Voyager (890 szt.).
 6. Jeep Grand Cherokee (691 szt.).
 7. BMW Seria 5 (603 szt.).
 8. Mazda CX-5 (589 szt.).
 9. Audi Q5 (525 szt.).
 10. Audi A4 (516 szt.).
 11. Ford Edge (509 szt.).
 12. Volvo XC60 (508 szt.).
 13. Mercedes SL (495 szt.).
 14. Ford Focus (464 szt.).
 15. Chrysler Pacifica (440 szt.).
Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz