Auta, gdzie miejsce ma skomplikowana wymiana żarówek samochodowych

skomplikowana wymiana żarówek samochodowych

Żarówki to bez wątpienia jedne z najczęściej wymienianych elementów eksploatacyjnych w samochodach. Wprawdzie coraz powszechniejsza jest tu technologia LED, ale w dalszym ciągu większość pojazdów oparta jest na żarówkach halogenowych. Mimo zmian w przepisach są auta, w których miejsce ma skomplikowana wymiana żarówek samochodowych.

Zgodnie z przepisami

W pierwszej kolejności przyjrzeć się trzeba przepisom, które w życie weszły 11 grudnia 2011 roku. Zgodnie z prawem producent powinien stosować takie lampy, w których wymiana żarówek nie jest skomplikowana i możliwa bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi. W dalszym ciągu zdarza się jednak, że skomplikowana wymiana żarówek samochodowych jest czymś normalnym. Niekiedy potrzebny jest do tego demontaż lampy czy nawet zderzaka lub nadkola. Oczywiście przede wszystkim dotyczy to samochodów starszych, ale z racji tego, że większość kierowców stawia na auta używane, to właśnie takimi porusza się duża część Polaków. W których modelach miejsce ma skomplikowana wymiana żarówek samochodowych?

Ford Mondeo Mk3

Problem z wymianą żarówki może pojawić się w Fordzie Mondeo produkowanym w latach 2001-2007. W takiej sytuacji niezbędny jest demontaż lampy i przedniej atrapy. Na całe szczęście nie trzeba walczyć ze śrubami. Wystarczy wyciągnąć kilka zawleczek, po czym kierowca będzie mieć dostęp do żarówek świateł mijania, drogowych, pozycyjnych i kierunkowskazów. Wydaje się, że to nic trudnego, ale po latach eksploatacji taki demontaż może przysparzać sporo problemów.

BMW serii E90

Do wymiany żarówki w lampie tego modelu służy otwór serwisowy w przednim nadkolu. Przy skręconych kołach i wykorzystaniu śrubokręta należy zdemontować małą i plastikową klapę. Następnie po omacku trzeba wyczuć żarówkę, ją wykręcić i dokonać jej wymiany. Oczywiście łatwej będzie, demontując całe nadkole, ale jest ono przykręcone na dziesięć śrub, a tym samym zajmuje znacznie więcej czasu.

Renault Modus

Skomplikowana wymiana żarówek samochodowych ma miejsce również w modelu Renault Modus. W tym przypadku należy przynajmniej poluzować, a najlepiej zdemontować przedni zderzak. Ponadto odkręcenia kilku śrub mocujących wymaga także nadkole i osłona pod maską. Specjalistom wymiana żarówki zajmuje tu około 20 minut. Laik straci na tym znacznie więcej czasu. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy aby nie zlecić tego fachowcom.

Lancia Thesis

Również w tym modelu wymianę lepiej zlecić ASO lub solidnym warsztatom mechanicznym. Dostęp do źródeł światła możliwy jest tu bowiem jedynie po demontażu lamp. Te nie są jednak zamocowane na zawleczki, ale zwykłe śruby, do których odkręcenia będzie potrzebny nie tylko klucz nasadowy, ale i przedłużka. Problemem może być też poskładanie wszystkiego po wymianie. Wielu kierowców skarży się, że lampy po ponownym zamontowaniu są niestabilne i wymagają ciągłej regulacji.

Citroen C1

Problem pojawia się także w Citroenie C1, gdzie zdemontować trzeba przedni zderzak. Nie jest to może czynność mocno skomplikowana, ale wymaga odkręcenia kilku śrub. Po usunięciu zderzaka kierowca otrzymuje dostęp do wkrętów trzymających klosze lamp.

Fiat Stilo

Skomplikowana wymiana żarówek samochodowych po stronie kierowcy dotyczy także Fiata Stilo. Jedni właściciele takich aut demontują nadkole lub zderzak, inni wyjmują akumulator, a nawet odkręcają skrzynkę bezpieczników. Oczywiście wykonanie tych czynności na drodze jest w zasadzie niemożliwe.

Citroen C5 III

W przypadku Citroena C5 trzeciej generacji największy problem sprawia dostęp do żarówek świateł do jazdy dziennej. Chcąc wymienić je po stronie kierowcy, należy wymontować akumulator. Ponadto przeszkodą jest zbiornik na płyn do spryskiwaczy. Zdarza się, że kierowcy przy wymianie takiej żarówki demontują przedni zderzak, co znacznie wydłuża taką procedurę.

To tyle biorąc pod uwagę auta, w których miejsce ma skomplikowana wymiana żarówek samochodowych. Z kolei wszystkim zainteresowanym zwiększeniem ich wydajności polecamy artykuł pt. “Zwiększenie wydajności żarówek samochodowych“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 9 Średnio: 2.3]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

1 komentarz

Odpowiedz