Atrakcyjne minivany dla czteroosobowej rodziny

atrakcyjne minivany dla czteroosobowej rodziny

Minivany to samochody o stosunkowo niewielkich rozmiarach zewnętrznych, które wielokrotnie na rynku wtórnym dostępne są też w konkurencyjnych cenach. Za 10 czy 15 tys. zł wybór takich aut, które są uznawane za optymalne samochody dla 4-ososbowych rodzin, jest dość duży. Warto poznać atrakcyjne minivany dla czteroosobowej rodziny. Które modele wypadają tu szczególnie ciekawie?

Czym charakteryzują się rodzinne minivany?

Plusem takich minivanów z pewnością jest ich atrakcyjna cena. Auta takie nabyć można już za nieco ponad 10 tysięcy złotych. W cenie tej bez trudu znaleźć można pojazdy idealne dla rodziny wpisującej się w model 2+2, które mają ciekawy stosunek wartości do wieku. Dodatkowo wielokrotnie są to auta dość tanie w eksploatacji, choć warunkiem jest tu zakup nabycia minivana w dość dobrym stanie technicznym. Dlatego niezbędna jest jego wcześniejsza weryfikacja. Bezwzględnie prześwietlona musi być Historia Pojazdu, weryfikująca obsługę serwisową, naprawy, jak i kolizje czy wypadki.

Odnieść się również należy do silników takich małych vanów. Tak więc atrakcyjne minivany dla czteroosobowej rodziny na ogół mają silniki benzynowe. Z punktu widzenia kierowcy jest to dobra wiadomość, gdyż kilkunastoletnie diesle, mogą być mocno wyeksploatowane, z kolei ich naprawy znacznie droższe, aniżeli w przypadku jednostek benzynowych. Atrakcyjne minivany dla czteroosobowej rodziny to między innymi Honda Jazz, Lancia Musa, Opel Meriva A, Renault Modus czy Toyota Yaris Verso.

Honda Jazz

Produkowana w latach 2001 – 2008 Honda Jazz, nie jest typowym minivanem. Jak na auto miejskie ma jednak dużą, przestronną kabinę oaz znakomity system składania kanapy. Pojazd ten jest także uznawany za auto trwałe mechanicznie. Przyjrzeć się natomiast trzeba podwoziu i nadwoziu, sprawdzając je pod kątem korozji, jak i zweryfikować zużycie podzespołów. Niekiedy, części zamienne są bowiem dość kosztowne. W kwestii silników tych aut, za które zapłacić trzeba co najmniej ok. 15 tys. zł, do wyboru są egzemplarze z całkiem udanymi motorami benzynowymi o pojemności 1.2 oraz 1.3 l.

Lancia Musa

Atrakcyjne minivany dla czteroosobowej rodziny to także produkowana w latach 2004 – 2012 Lancia Musa. Za 15 tys. zł kupić można samochód z połowy produkcji. Sam pojazd stworzono na bazie na wydłużonej płyty podłogowej Corsy C. Wiele zastrzeżeń nie można mieć do ilości miejsca wewnątrz, jak i pojemności bagażnika. Do roku 2007 jego pojemność sprowadzała się do 320 l. Bagażniki egzemplarzy produkowanych od tej daty były o 70 l pojemniejsze.

Problem w tym, że naprawy tego modelu są dosyć częste, ale na szczęście niezbyt kosztowne. Szybko niszczeje tu zwłaszcza wnętrze. W przypadku silników do wyboru są modele wyposażone w diesle o pojemności 1.3, 1.6 oraz 1.9 l, jak również i jednostki benzynowe 1.4 l.

Opel Meriva A

Produkowany w latach 2003 – 2010 Opel Meriva A zapoczątkował modę na minivany na Starym Kontynencie. W Europie był to samochód dość popularny, a więc w cenie 10 – 15 tys. zł znaleźć można wiele takich egzemplarzy. Podobnie jak Lancię Musa, samochód stworzono na bazie wydłużonej płyty podłogowej Corsy C. Z tego modelu pochodzi też wiele podzespołów Merivy A, przez co części zamienne są tu dosyć tanie. Wprawdzie sama długość nie powala na kolana, to miejsca wewnątrz kabiny jest sporo. Z pewnością są to więc stosunkowo atrakcyjne minivany dla czteroosobowej rodziny. Zwłaszcza że tylną kanapę można złożyć jednym ruchem ręki, a także przesuwać wzdłuż i wszerz. Pojemny jest też kufer, sprowadzający się do pojemności od 350 do aż 1410 l.

Wśród jednostek napędowych, dobrze wypadają silniki benzynowe o pojemności 1.6 l o mocy od 87 do 105 KM. Dobrze wypada też benzynowy motor 1.8 generujący moc 125 KM. Pośród diesli, do spokojnej jazdy nada się diesel 1.3 CDTI, choć musi to być motor należycie i regularnie serwisowany, w którego sprawdzeniu pomoże raport VIN.

Renault Modus

Atrakcyjne minivany dla czteroosobowej rodziny znaleźć można też wśród aut francuskich. Przykładem jest produkowany w latach 2004 – 2012 Renault Modus. Za około 10 tys. zł nabyć można samochód 10-letni, a więc stosunek ceny do wieku jest naprawdę przyzwoity. W tej atrakcyjnej cenie dostępny jest on nawet w produkowanej od roku 2008 wersji Grand, która charakteryzuje się wydłużonym rozstawem osi. Krótsza wersja może irytować przez zbyt małą ilość miejsca na tylnej kanapie. Mniejszy jest też bagażnik o pojemności od 198 do 1283 l. W wersji Grand jest to od 305 do 1454 l.

Mimo że ceny są rozsądne, problemem może być koszt obsługi. Wszystko dlatego, że wiele czynności jest tu mocno kłopotliwych. Tyczy się to również serwisu silnika, co wynika z jego mocnej zabudowy. Same jednostki napędowe są niezłe. Wśród benzyniaków polecane są motory o pojemności 1.2 l o mocy od 65 do 78 KM i 1.6 l generujące moc od 88 do 112 KM. Znacznie bardziej ryzykowne jest nabycie egzemplarza z dieslem 1.5 dCi o mocy od 65 do 106 KM.

Toyota Yaris Verso

Ponad 10 tys. zł zapłacić trzeba za japońską Toyotę Yaris Verso, która z taśmy produkcyjnej zjeżdżała w latach 1999 – 2003. Czy te egzemplarze to atrakcyjne minivany dla czteroosobowej rodziny? Patrząc na ich wiek kwota, jaką przyjdzie za nie zapłacić, może temu przeczyć. Same auta uznawane są jednak za trwałe, choć przed zakupem przyjrzeć się im trzeba pod kątem korozji. Plusem w tym przypadku jest też komfort podróży, gdyż miejsca wewnątrz jest naprawdę sporo. Pojemny na minimum 230 l jest też bagażnik.

Ciekawą jednostką napędowa jest tu diesel 1.4, choć znalezienie egzemplarza z mało wyeksploatowanym motorem wysokoprężnym jest niezwykle trudne. Dlatego bezpieczniej jest skupić się na mało problematycznych benzyniakach o pojemności 1.3 i 1.5 l.

Wszystkie powyższe modele to bez wątpienia atrakcyjne minivany dla czteroosobowej rodziny. Ceni się je za komfort, jak i małą awaryjność. Jako że są to pojazdy zbudowane na bazie popularnych modelów miejskich, problemu nie ma też z dostępem części zamiennych. Tak tych nowych, jak i używanych, o których pisaliśmy w artykule pt. Jak kupować samochodowe części używane?“. Dodając do tego całkiem rozsądną cenę, na pewno przed zmianą auta, warto się takim pojazdom przyjrzeć nieco bliżej.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz