Assistance na wakacje

Czym jest i ile kosztuje auto assistance na wakacje?

Ubezpieczenie assistance na wakacje to dobry wybór dla każdego, kto na wczasy wybiera się własnym środkiem transportu. Jak wybrać taką polisę i ile kosztuje ubezpieczenie assistance na wczasy?

Czym jest ubezpieczenie assistance na wakacje?

Polisa assistance na wakacje to naprawdę dobra opcja, gdyż nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich okoliczności, które mogą mieć miejsce podczas wczasów. Zacznijmy od tego, że assistance jest rodzajem dobrowolnego ubezpieczenia, które można dokupić do polisy OC czy AC. To ochrona i wsparcie podczas kolizji czy wypadku, ale również kradzieży pojazdu czy jego awarii.

Obecnie samochodowe ubezpieczenie assistance dostępne w kilku wariantach ma każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Podstawowy zakres tej opieki można otrzymać w trakcie zakupu ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej (OC) lub autocasco (AC). Wówczas obejmuje ono na przykład holowanie czy naprawę przebitej opony. Szersza opieka jest już droższa, dlatego przed ostateczną decyzją o zakupie assistance należy wcześniej dokładnie przeanalizować i porównać ofertę towarzystw ubezpieczeniowych. Warto również zastanowić się nad ewentualnymi okolicznościami, jakie mogą wystąpić podczas podróży.

Jaką ochronę oferuje ubezpieczenie auto assistance?

Ubezpieczenie assistance jest bardzo różne w zależności od wariantu, a co za tym idzie również ceny. Ubezpieczyciel, u którego wykupiliśmy assistance, może nam zapewnić na przykład auto zastępcze w przypadku kradzieży, awarii lub wypadku. Ponadto może ono obejmować naprawę samochodu na miejscu zdarzenia, wymianę ogumienia, holowanie auta, niekiedy również z przyczepą, a nawet zakwaterowanie w hotelu czy wsparcie radcy prawnego lub tłumacza. W innym wariancie kierowca może liczyć na przechowanie pojazdu, transport do miejsca zamieszkania lub podróży, części niezbędne do naprawy, zaliczkę na wizytę w warsztacie czy zastępczego kierowcę.

Widać więc wyraźnie, że samochodowe ubezpieczenie assistance przy odpowiednim pakiecie pozwala cieszyć się z wakacyjnego wyjazdu. Dlatego warto zadbać, aby polisa assistance na wakacje obejmowała profesjonalną pomoc w przypadku nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń, tak po wypadku, jak również w razie awarii.

Jeżeli to wyjazd zagraniczny, sprawdzić należy, czy polisa obejmuje zdarzenia występujące poza granicami Polski. Na rynku są ubezpieczyciele rozróżniający polisę obowiązującą w kraju i za granicą. W przypadku zagranicznych wyjazdów assistance najczęściej obejmuje terytorium państw należących do Unii Europejskiej, Albanii, Andory, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Mołdawii, Monako, Norwegii, europejskiej części Rosji, San Marino, Serbii, Szwajcarii, europejskiej części Turcji, Ukrainy, Watykanu i Wielkiej Brytanii.

Krótkoterminowe assistance na wakacje

Jeżeli to ubezpieczenie na wakacje, warto rozejrzeć się za produktem krótkoterminowym, obowiązującym przez 7, 15 czy 30 dni. Wiele towarzystw w ogóle nie ma go w swojej ofercie, oferując jedynie całoroczne assistance wraz z OC czy AC. Są jednak towarzystwa ubezpieczeniowe, które w swojej ofercie mają krótkoterminowe ubezpieczenie assistance (np. AXA Direct, Generali, Link4, Warta, HDI).

Podobnie jak przy całorocznym ubezpieczeniu assistance, również polisa krótkoterminowa jest bardzo różna pod kątem poziomu ochrony. Różna jest więc także cena, zależna od zakresu ubezpieczenia, towarzystwa ubezpieczeniowego czy terytorium, na którym obowiązuje. Wpływ na wysokość składki ma też samochód, a w tym jego wiek, marka, model, pojemność silnika czy przebieg. Krótkoterminowe assistance na wakacje kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Bez wątpienia zakup ubezpieczenia assistance jest dobrą decyzją, zwłaszcza podczas wyjazdu na wakacje. Najczęściej to pomoc 24 godziny na dobę. Inną kwestią jest już sam zakres pomocy. Samo holowanie to odrobina za mało. Warto dopilnować, aby w ramach ochrony ubezpieczyciel oferował auto zastępcze lub zwrot kosztów zakwaterowania. Na pewno nie warto kierować się wyłącznie ceną, a szczególną uwagę zwrócić na warunki ubezpieczenia, aby poziom ochrony był dopasowany do potrzeb.

Alternatywą dla wyjazdu na wakacje swoim pojazdem jest samochód z wypożyczalni. To dobra opcja dla tych, którzy nie mają auta spełniającego ich potrzeby i wymagania. Wówczas wynajem auta to opcja warta rozważenia, choć wynajmując samochód na wakacje z wypożyczalni, należy zachować ostrożność, o czym więcej piszemy w artykule pt. Samochód na wakacje z wypożyczalni — na co uważać?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz