Apple CarPlay — czym jest i jak działa?

Czym jest i jak działa system Apple CarPlay?

Apple CarPlay to alternatywa dla systemu Android Auto, który pozwala na obsługę smartfona i aplikacji w trakcie jazdy samochodem. Czym jest oprogramowanie CarPlay, jak działa i kto może z niego korzystać?

Czym jest Apple CarPlay?

W wielu przypadkach oprogramowanie nawigacyjne oraz systemy multimedialne, które działają na ekranach dotykowych w nowoczesnych samochodach, nie satysfakcjonują użytkowników. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ przestarzały interfejs, skomplikowana obsługa czy rzadkie aktualizacje są synonimami takich aplikacji. Wyjątkiem — obok Android Auto — jest właśnie Apple CarPlay. Jest to bowiem autorska aplikacja Apple sprawiająca, że radioodtwarzacz staje się wyświetlaczem i kontrolerem dla urządzeń z systemem iOS. Pierwotnie system został wprowadzony na rynek w 2014 roku, a dziś jest obsługiwany przez wiele różnych pojazdów.

Jak korzystać z systemu CarPlay w samochodzie?

Co istotne, korzystanie z systemu CarPlay w samochodzie jest łatwe. Do połączenia iPhone’a z systemem CarPlay należy użyć kabla Lightning, który wystarczy podłączyć do urządzenia mobilnego i portu USB w samochodzie, po czym wybrać funkcję w systemie.

Sama metoda wyboru aplikacji CarPlay jest różna w zależności od modelu samochodu, ale zawsze jest to stosunkowo proste. Ponadto nie zawsze jest do tego niezbędny kabel. Niektórzy producenci, choćby w samochodach BMW serii 2, 3, 4, 5, 6 czy 7, a także Audi A6, A7, A8 czy Q8, pozwalają na sparowanie z systemem bezprzewodowo bez użycia kabla.

Po uruchomieniu w samochodzie systemu CarPlay interfejs audio-nawigacyjny jest kontrolowany z poziomu iPhone’a. Podobnie jak w systemie Android Auto, o którym piszemy w artykule pt. Android Auto — czym jest i jak go zainstalować?, wszystko wygląda podobnie, choć interfejs jest mocno uproszczony, poszczególne aplikacje mają duże ikony i mniej funkcji. To jednak normalne i w pełni zrozumiałe. W końcu z systemu CarPlay kierowca korzysta podczas jazdy, a więc najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Które iPhone’y obsługują system CarPlay?

Apple CarPlay działa na każdym iPhone’ie 5 i nowszym. System został bowiem wprowadzony w iOS 7.1 i przeszedł kilka dużych aktualizacji. Znacznie ulepszył go m.in. iOS 13, który pozwala obsługiwać szerszą gamę aplikacji. Poza iPhone’em 5 CarPlay kooperuje z następującymi urządzeniami mobilnymi od Apple’a:

 • iPhone 11/11 Pro,
 • iPhone XS,
 • iPhone XR,
 • iPhone X,
 • iPhone 8/8 Plus,
 • iPhone 7/7 Plus,
 • iPhone SE,
 • iPhone 6s/6s Plus,
 • iPhone 6/6 Plus,
 • iPhone 5s.

Które samochody obsługują system CarPlay?

Dawniej samochodów obsługujących system CarPlay było niewiele. Zmieniło się to w ostatnich latach. Obecnie to już ponad 500 różnych modeli, które kooperują z Apple CarPlay. Wszystkie modele, które Apple uaktualnia na bieżąco, znaleźć można TUTAJ.

Co warto podkreślić, właściciele starszych samochodów, w których nie ma CarPlay, również mogą skorzystać z systemu multimedialnego. Odbiorniki kompatybilne z CarPlay oferują między innymi marki Kenwood, Alpine, Sony, Pioneer i JVC.

Ile kosztuje system CarPlay?

Sam system CarPlay jest darmowy. Przy korzystaniu z nawigacji, wiadomości lub słuchaniu muzyki należy posłużyć się więc pakietem internetowym z abonamentu telefonu. Zarobić na systemie chciało BMW, które ogłosiło, że CarPlay będzie darmowy tylko przez rok, ale pod ostrzałem krytyki szybko wycofało się z tego pomysłu. Ewentualne opłaty mogą wiązać się z uzyskaniem wsparcia. Wprawdzie jest ono darmowe i Apple nic sobie z tego tytułu nie żąda, ale pewne koszty może nieść w sobie inwestycja w sprzęt spełniający wymagania aktualizacji.

Ponadto warto wiedzieć, że system CarPlay w niektórych modelach aut jest już standardem, będąc wliczonym w cenę samochodu, inne natomiast obsługują wyłącznie część ulepszonego pakietu systemu audio-nawigacyjnego premium, który przy dodatkowych funkcjach jest nieco droższy.

Które aplikacje współpracują z Apple CarPlay?

Z poziomu systemu CarPlay kierowca ma dostęp do wybranych aplikacji audio, nawigacji i apek przesyłających wiadomości. Oczywiście to system obsługujący również Siri i umożliwiający obsługę głosem, czytający wiadomości tekstowe, a dodatkowo transkrybujący głos na odpowiedzi tekstowe. To ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Jeżeli samochód ma na kierownicy przycisk do sterowania głosem, wystarczy go wcisnąć i przytrzymać, po czym na ekranie pojawi się monit Siei. W pojazdach bez przycisku głosowego na kierownicy należy nacisnąć na desce rozdzielczej CarPlay bądź przycisk Home, co uruchomi Siri. Użytkownik korzystający z CarPlay ma do wyboru następujące aplikacje:

 • Mapy (np. Waze, Google Maps),
 • Muzyka (np. Audible, Spotify, Pandora),
 • Wiadomości (np. WhatsApp i Messenger),
 • Kalendarz.

Jednak na wyświetlaczu samochodu wyświetli się każda aplikacja, która jest kompatybilna z iPhone’em.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz