Aplikacja Skody rozpozna usterkę na podstawie dźwięku

Aplikacja Skody rozpozna usterkę na podstawie dźwięku

Jeśli jesteś właścicielem Skody powinieneś zainteresować się specjalną apką. Aplikacja Skody to nie lada pomoc dla właścicieli aut tej marki. Sygnalizuje ona kierowcy problemy jego samochodu. Wszystko na podstawie dźwięków wydawanych przez silnik pojazdu.

Jak działa aplikacja Skody Sound Analyser?

Zastanawiasz się, jak działa aplikacja Skody? Otóż Sound Analyser, bo tak nazywa się ta apka, jest naprawdę prosta w użyciu. Wystarczy, że przystawisz telefon w okolice silnika Skody. Aplikacja zweryfikuje, czy jednostka napędowa pracuje właściwie.

Wszystko dzięki sztucznej inteligencji. Aplikacja Skody nagrywa bowiem odgłos uruchomionego samochodu, a następnie porównuje go z dźwiękami, które są zapisane w bazie. Plik audio jest przerabiany na spektrogram. Później sieć neuronowa porówna go ze wzorcami, szukając przy tym odchyleń od normy. Jeśli są one zbyt duże, kierowca dowie się, w którym miejscu mogła wystąpić usterka.

Oczywiście pozostaje zadać sobie pytanie o skuteczność tej aplikacji. Otóż Czesi określili jej dokładność na 90%. Aplikacja ma ponoć rozpoznawać dziesięć ścieżek dźwiękowych, które przede wszystkim wskazują na awarię jednostki napędowej, ale nie tylko. Ponadto pomogą rozpoznać awarię układu kierowniczego, sprężarki klimatyzacji czy sprzęgieł w skrzyni biegów DSG.

Próbki dźwięku, który wskazuje na awarię jednego z elementów, dostarczyło 245 dealerów z 14 krajów. Po fazie testów, jeśli próby zakończą się sukcesem, apka z pewnością będzie rozwijana. Co więcej, nie można wykluczyć, że w przyszłości aplikacja Sound Analyser znajdzie się na wyposażeniu nowych modeli Skody i będzie informować kierowcę o problemach trapiących jego samochód.

Czy aplikacja Skody pomoże przy zakupie używanego auta?

Jak informują specjaliści, Sound Analyser w dużym stopniu pomoże w szybszej diagnozie usterek. W końcu będzie bezcenna dla szybszego rozpoznania poważnej awarii, która może skończyć się wydatkiem rzędu przynajmniej kilku tysięcy złotych.

Na pewno zyskają również kierowcy, którzy szukają sobie Skody na rynku wtórnym. Dzięki temu będą mogli sprawdzić, czy sprzedawany samochód nie ma poważnych usterek, które mogłyby oznaczać kosztowne naprawy.

Oczywiście nie zwalnia to kierowcy z tego, aby auto sprawdzić także w inny sposób, przez przegląd w warsztacie, jazdę próbną i raport VIN. O tym, jak sprawdzić historię pojazdu online, mówi artykuł Historia samochodu po VIN przez Internet“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz