Android Auto — czym jest i jak go zainstalować?

Czym jest i jak działa aplikacja Android Auto?

Android Auto to bez wątpienia najlepszy sposób na obsługę smartfona i aplikacji w trakcie jazdy samochodem. To odpowiednik aplikacji CarPlay dla iPhone’ów. Jednak w tym przypadku jest to nieco bardziej skomplikowane. Przynajmniej w Polsce…

Android Auto w Polsce

Niestety, aplikacja Android Auto nie jest na razie oficjalnie dostępna w Polsce, choć obsługuje język polski. Wpisanie jej nazwy w wyszukiwarce sklepu Google Play nie spowoduje, że znajdziemy wyszukiwaną apkę. Na razie nie wiemy, kiedy Android Auto będzie dostępny w Polsce, ale powinno to nastąpić w niedalekiej przyszłości. Jest to pewien problem, ale tylko teoretyczny, ponieważ aplikację można zainstalować ręcznie.

Jak zainstalować aplikację Android Auto?

W celu zainstalowania aplikacji należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Wejdź na stronę APKMirror i pobierz apkę Androida Auto.
  2. Uruchom plik na smartfonie i zainstaluj aplikację (jeżeli nie możesz jej zainstalować, w ustawieniach smartfona włącz opcję zezwalającą na instalację oprogramowania pochodzącego z nieznanego źródła).

Zainstalowana aplikacja działa pod kontrolą Androida. Jest ona kompatybilna z Android 5.0 Lollipop lub nowszej. Po instalacji oferuje wszystkie możliwości włącznie ze wsparciem dla Asystenta Google.

Aplikacja o dwóch trybach

Po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie wystarczy zabrać smartfon do auta i podłączyć telefon — kablem lub przez łączność bezprzewodową. Z reguły potrzebny jest kabel USB, ponieważ tylko niektóre smartfony obsługują aplikację bezprzewodowo (m.in. Pixel i Pixel XL, Pixel 2 i Pixel 2 XL, Pixel 3 i Pixel 3 XL, Nexus 5X, Nexus 6P).

Sama apka działa w dwóch trybach. Pierwszy jest dostępny po podłączeniu smartfona do systemu infotainment, dzięki czemu interfejs aplikacji zostaje wyświetlony na ekranie w kokpicie samochodu.

Oczywiście Android nie ma tutaj dostępu do ustawień pojazdu, a ogranicza się do wybranych aplikacji i usług ze smartfona. Obsługuje się go z poziomu dotykowego ekranu, przyciskami czy pokrętłami w samochodzie.

Drugi tryb jest dla wszystkich. Nie ma wymogu posiadania odpowiedniego radia czy samochodu. Interfejs aplikacji jest wyświetlany na ekranie smartfona i właśnie telefon służy do obsługi aplikacji.

Oba tryby wspierają komendy głosowe wydawane w języku polskim. Obsługuje je Asystent Google, a więc przez polecenia głosowe można prosić o wybranie kontaktu, rozpocząć odtwarzanie muzyki czy wskazać cel nawigacji.

Jakie aplikacje obsługuje Android Auto?

Główny ekran aplikacji to prosty układ siatki z dużymi ikonami i skrótami do obsługi muzyki, centrum powiadomień i asystenta Google. Większość funkcji, jakie oferuje Android Auto, jest związanych z obsługą muzyki, nawigacji i innych podstawowych aplikacji typu car display, oczywiście włączając w to Asystenta Google’a.

Ograniczona funkcjonalność jest zrozumiała. Po pierwsze, kluczowe jest bezpieczeństwo, po drugie — zebrano tu najważniejsze aplikacje przydatne kierowcy podczas jazdy. Wśród nich są m.in.:

  • aplikacje do nawigacji (np. Mapy Google, Waze),
  • programy do odtwarzania muzyki (np. Spotify, YouTube Music, Apple Music, Google Play Muzyka, Deezer Music, Amazon Music),
  • komunikatory internetowe (np. Messenger, WhatsApp, Skype, Telegram, Signal),
  • programy do obsługi połączeń telefonicznych i SMS-ów.

Warto pamiętać, że aplikacje odtwarzane w samochodzie wyglądają inaczej aniżeli te na ekranie smartfonu. Są mocno ograniczone, będąc pozbawionymi rozbudowanego menu i dodatkowych opcji. Co ważne, daną aplikację w trybie samochodowym można uruchomić również na telefonie, choćby dla sprawdzenia, jak wygląda ona w tej mocno uproszczonej wersji.

Nie ulega więc wątpliwości, że aplikacja Android Auto to ciekawy dodatek, który warto mieć w swoim telefonie. 

Jeżeli z jakiś powodów korzystasz ze swojego smartfona podczas jazdy (choć lepiej tego nie robić), to bez wątpienia jest to aplikacja dla ciebie. Upraszcza ona korzystanie z telefonu w trakcie jazdy, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa. 

Przetestuj jeszcze przed wyruszeniem w drogę

Nie musisz już  odrywać rąk od kierownicy i skupiać swojej uwagi na ekranie smartfona. Jednak przed wyruszeniem w drogę po raz pierwszy z Android Auto sugerujemy dokładnie sprawdzić jakimi przyciskami samochodu możemy operować i jakie funkcje Android Auto one wywołują. Nie ma jednej instrukcji bo w każdym samochodzie wygląda to inaczej. 

W celu uniknięcia majstrowania przyciskami podczas jazdy – sprawdźmy je jeszcze przed wyruszeniem w drogę.

Z niecierpliwością czekamy na rozwój tej aplikacji i kolejne funkcje jakie będzie ona mogła zaoferować kierowcom.

Cieszy też fakt, że coraz więcej producentów samochodów oferuje system infotainment, choć jak zostało wspomniane wyżej, nie jest on obowiązkowy dla działania i obsługi apki. W zasadzie wystarczy mieć smartfona z Androidem, aby cieszyć się z funkcjonalności, jaką niesie w sobie aplikacja Android Auto w samochodzie.

Znacznie poszerza ona możliwości samochodowego systemu multimedialnego i sprawia, iż zamienić się on może w multimedialne centrum rozrywki.

Dzięki aplikacji telefon mocno zyskuje na funkcjonalności. Przypomnijmy jeszcze, że od pewnego czasu kierowcy w telefonie mogą mieć również podstawowe dokumenty zmotoryzowanego. W usłudze mPojazd, o której szerzej piszemy w artykule pt. Dokumenty samochodu w smartfonie, można przechowywać cyfrowe wersje polisy ubezpieczeniowej, dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu.

Sprawdź również wpis dotyczący Apple CarPlay.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

1 komentarz

Odpowiedz