Akcje serwisowe w modelach popularnych marek

Akcje serwisowe Toyoty, Seata, Skody i Peugeota

Akcje serwisowe dotyczą modeli wszystkich producentów bez wyjątku. Wśród nich są również najpopularniejsze motoryzacyjne marki. W ostatnim czasie akcje serwisowe swoich modeli do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgłosiły Seat, Skoda, Toyota i Peugeot.

Problemy w Seatach Leon i Ateca

Akcje serwisowe zgłasza m.in. Seat należący do grupy Volkswagen AG. Informuje on o problemach w dwóch modelach, produkowanych w Hiszpanii w dniach 10.04-25.06.2018 r.:

  • Leon (5F),
  • Ateca (KH7).

W obu przypadkach może być problem z zasygnalizowaniem awarii przednich kierunkowskazów. Kierowca nie ma świadomości o braku sygnalizacji wykonywanych manewrów, co zwiększa ryzyko kolizji i jest niebezpieczne. Tylko na polskim rynku akcją naprawczą objętych jest 5296 egzemplarzy. W celu usunięcia usterki, właściciele pojazdów objętych akcją serwisową będą listownie zapraszani do Autoryzowanych Stacji Obsługi. W ich autach trzeba zaktualizować oprogramowanie sterownika instalacji elektrycznej.

Swoje problemy ma również model Alhambra z roku modelowego 2015 i 2016, produkowany od 16 stycznia do 10 grudnia 2015 roku. W tym przypadku problemem jest ewentualna awaria kondensatora sterownika poduszek bezpieczeństwa, co może skończyć się nieoczekiwanym uruchomieniem airbagów lub napinaczy pasów. Na polskim rynku akcję naprawczą z tym związaną przejdzie 297 aut. Aktualizacji należy poddać w nich sterownik poduszek bezpieczeństwa.

Akcje serwisowe Skody

Swoje problemy ma również Skoda Superb typu 3T, którą wyprodukowano w Czechach w okresie styczeń — sierpień 2015 roku. Tu problem jest identyczny z przypadkiem Seata Alhambra. Stanowi go więc możliwa awaria kondensatora sterownika poduszek bezpieczeństwa, co prowadzi do nieoczekiwanego uruchomienia napinaczy pasów i wystrzelenia poduszek. W Polsce związaną z tym problemem wymuszoną wizytę w ASO musi zaplanować 59 kierowców.

Akcja serwisowe Toyoty

Ostatnie akcje serwisowe Toyota sprowadza do modelu RAV4, wyprodukowanego w Japonii od 25 września do 25 października 2019 roku. Akcja naprawcza Toyoty jest wywołana możliwymi pęknięciami na fragmentach blachy, która została użyta do produkcji dolnych wahaczy. Jeżeli auto z takimi fragmentami blachy będzie użytkowane w sposób z gwałtownym przyspieszeniem i hamowaniem, pęknięcia mogą się pogłębić. Konsekwencją tego będzie odłączenie przedniego koła, a to już duże prawdopodobieństwo utraty kontroli nad pojazdem i wypadku. Wymiana przednich dolnych wahaczy po obu stronach pojazdu obejmie w Polsce 665 egzemplarzy.

Akcja naprawcza Peugeota 208

Problem z nadkolami ma Peugeot 208. Zachodzi obawa, że nakładki nadkoli przednich kół mogły być niewłaściwie zamocowane. W efekcie mogą się oderwać, co zwiększa ryzyko wypadku. W celu zamontowania dodatkowych mocowań dla nakładek nadkoli przednich kół, do serwisów zostanie wezwanych 74 właścicieli Peugeotów 208.

Akcje serwisowe — sprawdź swój VIN

Jak sprawdzić akcje serwisowe Peugeota, Toyoty, Seata, Skody i innych producentów? Na bieżąco można je weryfikować na stronie UOKiK. Oczywiście o ewentualnym problemie wie również właściciel, który ma stawić się w serwisie.

Większy problem jest z samochodami, które są już w obiegu i przeszły z rąk pierwszego właściciela do innych kierowców. Wówczas trudno o weryfikację, czy auto poddano akcji naprawczej, oczywiście o ile było do niej zgłoszone. Ogłoszone dla danego egzemplarza akcje serwisowe znaleźć pomoże numer VIN.

Jedną z sekcji Raportu Historii PojazduUsterki fabryczne”. Zawiera ona w sobie wykaz ostrzeżeń opublikowanych przez producenta pojazdu, które dotyczą usterek stwierdzonych w niektórych seriach produkcyjnych. Jeśli producent wezwał auto do serwisu, użytkownik znajdzie w raporcie informacje o możliwej usterce, po czym może dociekać u poprzedniego właściciela, czy pojawił się on w ASO.

Oczywiście numer VIN samochodu to również wgląd w wiele innych kluczowych informacji, a w tym dane techniczne, historia szkód i kolizji, przebieg, zdjęcia z przeszłości, a nawet weryfikacja w bazach kradzieżowych. Więcej o numerze nadwozia mówi artykuł pt. Jakie informacje zawiera numer VIN?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz