Najpopularniejsze samochody używane wśród kobiet

najpopularniejsze samochody używane wśród kobiet

Wprawdzie Dzień Kobiet był wczoraj, ale może to i lepiej. Skoro róże w wazonach zaczynają gasnąć w oczach, a czekoladek w pudełku ubywa, zająć można się chłodną kalkulacją. Taką też wykonała Grupa AAA AUTO, przygotowując raport na temat preferencji kobiet w nabywaniu aut na rynku wtórnym. Oto najpopularniejsze samochody używane wśród kobiet w środkowej Europie.

Benzynowy hatchback z manualną skrzynią biegów

Zacznijmy od tego, że raport Grupy AAA AUTO, a więc największego dealera samochodów używanych w Europie Środkowej dotyczy sprzedaży samochodów w czterech krajach, a mianowicie w Polsce, Czechach oraz na Węgrzech i Słowacji. Z raportu wynika, że najpopularniejsze samochody używane wśród kobiet w roku 2017 to hatchbacki wyposażone w manualną skrzynię biegów.

Ważny jest również typ silnika. Większość stawia na jednostki benzynowe. Te wśród kobiet najpopularniejsze są w Polsce, gdzie taki typ silnika ceni sobie przeszło 75 proc. respondentek, podczas kiedy diesle tylko ponad 24 proc. W innych krajach różnice nie były tak duże, ale tylko na Słowacji silniki benzynowe wybrało mniej niż 60 proc. kobiet (58,7 proc.). Na Węgrzech zwolenniczek takich jednostek napędowych było 73,9 proc. a w Czechach 60,6 proc.

Jakie samochody najczęściej kupują Polki?

Gusta Polek i Węgierek są do siebie zbliżone także w kontekście ulubionych marek i modeli. Najpopularniejsze samochody używane wśród kobiet w Polsce to pojazdy marki Ford. Pośród Węgierek marka ta zajęła miejsce trzecie. Na Węgrzech najlepiej sprzedawały się natomiast Ople, które w Polsce zajęły miejsce drugie. Uzupełnijmy tu jeszcze, że najpopularniejsze samochody używane wśród kobiet w Czechach i na Słowacji to Skody. Te w Polsce zajęły miejsce szóste, a na Węgrzech dopiero ósme.

Ile na zakup samochodu przeznacza kobieta?

Raport odpowiada też na pytanie, ile średnio kobiety przeznaczały na zakup pojazdu z drugiej ręki. Tak oto najoszczędniejsze są tu Węgierki, które średnio wydawały na auto 5 223 euro. Przed nimi uplasowały się Polki (6 217 euro), Słowaczki (6 732 euro) oraz Czeszki, które przekroczyły granicę 7 tys. euro (7 008 euro).

Samochody, jakiego koloru kupują kobiety?

Według stereotypów kobiety najczęściej widzimy za kierownicą aut różowych, czerwonych czy innych jasnych i barwnych. Ich miłość do takich barw — jeśli w ogóle istnieje — to nie przekłada się na zakup samochodu. Najpopularniejsze samochody używane wśród kobiet mają kolor szary. Na taką barwę najchętniej stawiają Czeszki, Słowaczki i Węgierki. Polki natomiast pośród aut używanych cenią sobie kolor srebrny.

Podsumowanie

Czy raport można uznać za wiarygodny? Z pewnością znajdą się tacy, którzy jego wyniki będą chcieli podważyć. Niemniej jednak na pewno można z niego wysnuć pewne wnioski. Tym bardziej że udział kobiet wśród klientów Grupy AAA AUTO był spory. Na Węgrzech było to 33,8 proc., w Polsce 30,9 proc., w Czechach 27,3 proc., a na Słowacji 27,2 proc.

Pamiętajmy też, że niezależnie od tego, kto kupuje samochód na rynku wtórnym — kobieta czy mężczyzna — zawsze należy go dokładnie sprawdzić. W tym poza przeglądem u mechanika pomoże Wam raport VIN, który zamówicie w serwisie autobaza.pl. Jest to swego rodzaju wgląd w całą historię interesującego nas pojazdu. Z kolei z artykułu pt. Co wymienić po zakupie samochodu używanego? dowiecie się, które z elementów takiego pojazdu warto wymienić zaraz po jego zakupie.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz