Najczęściej psujące się samochody

najczęściej psujące się samochody

Decydując się na zakup samochodu, wielu kierowców pod uwagę bierze również ich usterkowość. Najczęściej psujące się samochody określa między innymi ranking brytyjskiego towarzystwa ubezpieczeniowego Warranty Direct. Ubezpieczyciel oferuje między innymi możliwość zakupienia rozszerzonej gwarancji, z której wielu kierowców na Wyspach korzysta. Dzięki temu firma dysponuje dokładnymi danymi dotyczącymi średnich kosztów napraw konkretnych modeli.

Ranking awaryjności Warranty Direct

W oparciu o gromadzone dane powstaje ranking awaryjności tej firmy, który działa na zasadzie punktów karnych. Im jest ich mniej, tym lepiej świadczy to o danym modelu. Możemy wspomnieć, że najlepszym pojazdem w rankingu jest Toyota iQ, której ranking awaryjności wyniósł jedynie cztery punkty. Chcąc znaleźć najczęściej psujące się samochody, trzeba zajrzeć na drugi koniec tego zestawienia. Warto zauważyć, że Brytyjczycy nie wprowadzają tutaj podziału na roczniki, co zwłaszcza z punktu widzenia Polaków jest ważne. Nie da się bowiem ukryć, że samochody, które jeżdżą po polskich drogach, są dość wiekowe. Zresztą to samo tyczy się aut importowanych, o czym więcej pisaliśmy w artykule pt. Jaki jest średni wiek importowanych samochodów?“.

Auta miejskie

Wśród samochodów miejskich ostatnią trójkę otwiera Alfa Romeo MiTo, której indeks awaryjności wyniósł 141, a średni koszt usunięcia usterki to 367,70 funta. O siedem punktów więcej w tym niechlubnym rankingu zebrał Smart ForFour, gdzie średni koszt usunięcia usterki był nieco tańszy i wyniósł 364,62 funta. Zdecydowanie najgorzej w tym zestawieniu wypadł Mini JCW. Tutaj ranking awaryjności dobił do 200 punktów, a usunięcie usterki kosztowało aż 510,91 funta.

Samochody kompaktowe

Najbardziej awaryjne auta rodzinne to między innymi bardzo popularne w Polsce Audi A3, gdzie indeks awaryjności sprowadził się do 137 punktów, a średni koszt usunięcia usterki to 439,14 funta. Jeszcze gorzej w tym rankingu wypadł Seat Leon (indeks awaryjności 156, średni koszt usunięcia usterki 529,91 funta), a zamyka go Fiat Bravo z indeksem awaryjności na poziomie 176 punktów i średnim kosztem usunięcia awarii wynoszącym 418,83 funta.

Duże auta rodzinne z segmentu D

Szukając większego samochodu dla rodziny, na pewno uważać trzeba na Mercedesy klasy B, u których indeks awaryjności wyniósł 144 punkty. Usterka kosztowała tu średnio 514,60 funta. Słabo wypadł tu również Opel Vectra (indeks awaryjności 149, średni koszt usunięcia usterki 285,19 funta). Najgorzej natomiast Seat Toledo, który w indeksie awaryjności osiągnął 190 punktów. Usuwając usterkę, średnio przygotować było trzeba 347,81 funta.

Auta klasy średniej wyższej

W rankingu takich aut najgorszą trójkę otwiera Jaguar S-Type. Tu indeks awaryjności wyniósł aż 232 punkty. Koszt usunięcia awarii to średnio 529,04 funta. Przedostatni w tym rankingu był Opel Signum (indeks awaryjności 256, średni koszt usunięcia usterki 398,76 funta), a najgorszym pojazdem uznano Citroena C6. Tu indeks awaryjności to przeszło 465 punktów. Usterkę usunąć można było średnio za 393,33 funta.

Duże SUV-y

Jakich pojazdów należy obawiać się wśród dużych SUV-ów? Najczęściej psujące się samochody w tej kategorii to m.in. Porsche Cayenne, gdzie indeks awaryjności wyniósł 389 punktów. Wysokie są też koszta usunięcia usterki. Średnio kosztowało to 776,51 funta. Jeszcze gorzej wypadło tu Audi Q7 (indeks awaryjności 447 punktów i średni koszt usunięcia usterki na poziomie 771,90 funta) oraz Mercedes GL. W przypadku tego ostatniego indeks nośności przekroczył 500 punktów (530). Koszt usunięcia usterki to z kolei średnio 564,22 funta.

Minivany

W kategorii minivanów słabo wypadł Mercedes Viano. Tutaj indeks awaryjności wyniósł 256 punktów, a koszty usunięcia usterki sięgnęły średnio 443,35 funta. Chrysler Grand Voyager to z kolei indeks awaryjności na poziomie 278 punktów i średni koszt usunięcia awarii wynoszący 580,11 funta. Najgorszy jest z kolei Mercedes klasy R (indeks awaryjności 473 punkty, a średni koszt usunięcia w nim usterki to 469,20 funta).

Widać wyraźnie, że ranking zawierający w sobie najczęściej psujące się samochody odnosi się też do aut, które w Polsce cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem z drugiej ręki je zweryfikować. Najprościej zrobić to przy wykorzystaniu raportu VIN do zamówienia w serwisie autobaza.pl. Raport Historii Pojazdu zawiera nie tylko dane techniczne czy fabryczne opcje wyposażenia. Ponadto również informacje o kolizjach czy wezwaniach serwisowych, a nawet archiwalne zdjęcia. Dodatkiem jest raport z baz kradzieżowych weryfikujący pojazd w takich spisach w Polsce, ale również w innych krajach Europy, a nawet Ameryki Północnej.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz